TOP 70 POTRAW PRZYRZĄDZANYCH W KAZANIE NA OGNISKU

TOP 70 potraw w kazanie na ognisku: najlepsze przepisy

 

Żeliwny kazan najczęściej kojarzy się z przygotowaniem pilawu. W rzeczywistości kazan jest bardzo uniwersalny, lista potraw, które można w nim ugotować, wydaje się nieograniczona. Dzięki grubym ściankom i zaokrąglonemu kształtowi idealnie nadaje się do gotowania na ognisku.

 

A Wam, z czym się kojarzy słowo „kazan”? Ten uzbecki żeliwny półkulisty kociołek znajdziecie na kazan-tandoor.eu

 

 

1. ŻELIWNY KAZAN - DLA KOGO?

 

2. JAK DZIAŁA ŻELIWNY KAZAN?

 

3. JAKIE DANIA MOŻNA PRZYGOTOWAĆ W KAZANIE?

 

4. WYSTARCZY WYBRAĆ DOBRY PRZEPIS

 

5. PRZEPISY NA PIERWSZE DANIE W KAZANIE

 

    5.1  Rosół z baraniny/jagnięciny po kaukasku szulum + sos z ajranu

    5.2 Zupa uzbecka Szurpa Kowurma (wstępnie podsmażone)

    5.3 Zupa uzbecka Szurpa Kajnatma (gotowana)

    5.4 Zupa uzbecka Szurpa Dułma z papryką faszerowaną

    5.5 Zupa uzbecka Szurpa Czuczwara z uzbeckimi pierożkami

    5.6

 

6. PRZEPISY NA PILAW W KAZANIE

 

    6.1 Pilaw uzbecki z wieprzowiną w kazanie

    6.2 Szakarob (surówka do pilawu)

    6.3 Saj (surówka z rzodkwi do pilawu)

    6.4 Pilaw Samarkandzki warstwowy

    6.5 Pilaw Taszkencki weselny

    6.6 Pilaw Fergański klasyczny

    6.7 Pilaw Bucharski z rodzynkami

 

7. PRZEPISY NA DRUGIE DANIE W KAZANIE (z wyjątkiem pilawu)

 

    7.1 Kazan kabob z sosem z soku granatów narszarab

    7.2 Basma uzbecka w kazanie (danie warstwowe)

 

8. PRZEPISY NA SŁÓDKIE I SŁONE WYPIEKI W KAZANIE

 

    8.1 Pączki kazachskie Baursaki

    8.2 Uzbeckie lepioszki w kazanie

    8.3 Samsa z mięsem

    8.4 Uzbecka lepioszka Katłama warstwowa z nadzieniem

    8.5 Uzbecka duża lepioszka Patyr z sezamem

    8.6 Czebureki smażone w kazanie

    8.7 Pączki z parówką, parówka w cieście Perepiczka

    8.8 

 

9. PRZETWORY NA ZIMĘ Z WARZYW I OWOCÓW W KAZANIE

 

    9.1 Leczo z papryki, cebuli i pomidorów na zimę do słoików

    9.2 Bakłażan po gruzińsku na zimę do słoików

    9.3 Adżyka Ognik

    9.4 Powidła śliwkowe węgierkowe przepis bez cukru

    9.5 Powidła jabłkowe przepis

 

10. WĘDZENIE W KAZANIE NA OGNISKU

 

    10.1 Makrela wędzona na gorąco w kazanie

    10.2 Karp wędzony w kazanie

    10.3 Kurczak wędzony, wędzone udka z kurczaka w kazanie

    10.4 Boczek wedzony w kazanie

    10.5 Żeberka wędzone w kazanie

 

 

Jeśli chcesz nadać swoim potrawom gruzińskiego charakteru, sięgnij po oryginalne przyprawy ze słonecznej Gruzji! 😋😋😋

 

 

1. ŻELIWNY KAZAN - DLA KOGO?

 

Żeliwny kazan z każdym rokiem zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Zawdzięcza to licznym możliwościom przygotowania i może stanowić korzystniejszą dla zdrowia alternatywę w stosunku do grilla. 

 

Kazan przyda się zarówno tym, kto szuka ciekawych pomysłów na urozmaicenie rodzinnego grillowania, jak też fanom kociołków tradycyjnych. Sprawdza się świetnie na wszystkich imprezach plenerowych, o każdej porze roku. Odpowiednia konserwacja gwarantuje, że zakupiony kazan będzie służył przez wiele lat.

 

Małe kazany to dobra opcja dla tych, którzy wyjmują kazan raz na jakiś czas by przygotować ulubione potrawy dla rodziny i kilku gości. Duże kazany możemy zarekomendować do robienia sporych przyjęć w ogrodzie na co najmniej kilkanaście osób.

 

2. JAK DZIAŁA ŻELIWNY KAZAN?

 

Jak wiecie (lub może do tej pory jeszcze nie wiedzieliście) o zasadzie działania kazana decydują dwa główne czynniki – półkulista forma (zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz) i grubość ścianek, ważny jest też użyty materiał, bo w żeliwnym kazanie gotuje się o wiele przyjemniej.

 

Na ognisko lepiej wybierać kazan z żeliwa z minimalną grubością ścian i dna 4-5mm. Żeliwne kazany o grubości 7-8mm pozwalają na powolne duszenie składników, chronią jedzenie przed przypaleniem, dłużej utrzymują ciepło, a potrawy w nich będą smaczniejsze. Kształt kazana w postaci półkuli pozwala płomieniom podgrzewać jednocześnie całą powierzchnię, danie gotuje się szybciej i równomierniej. 

 

Ogólna radą przy wyborze kazana jest kupowanie garnków grubszych i z zapasem objętości. Przygotowanie niektórych potraw wymaga wstępnego podsmażenia żywności, co jest bardzo wygodne do zrobienia bezpośrednio w kazanie. I w tym przypadku, bardzo ważne jest posiadanie grubego dna. Ponadto specyfika gotowania w kazanie sugeruje, że nie można kazan całkowicie napełniać produktami – musi pozostać niezbędny zapas objętości dla wymieszania składników oraz do tworzenia się i cyrkulacji pary.

 

3. JAKIE DANIA MOŻNA PRZYGOTOWAĆ W KAZANIE?

 

Przepisy na kociołek z ogniska. Co można zrobić w kazanie? Wszystko co wymaga gotowania, duszenia lub pieczenia. Mięsa, warzywa, ryby, owoce morza, kasze, a nawet wypieki oraz przetwory warzywno-owocowe. 

 

Jakie potrawy przygotowywane w kazanie są uznawane za najsmaczniejsze? W żeliwnym kazanie świetnie wychodzą pilaw, jagnięcina, wieprzowina, zupy. Jednak nie tylko one będą specjałem z ogniska. Lista potraw z kazana nie ma końca, ponieważ istnieje wiele przepisów na oryginalne i zdrowe dania.

 

Ważny moment - dania z ogniska jednoznacznie potrzebują Grubościennego! Półkulistego! Kazana, a nie jakiegoś garnka z grubym dnem. W całym procesie gotowania najważniejsza jest temperatura i skąd ona przenika do potrawy. W rozszerzającym się ku górze kazanie wszystkie warstwy dania gotują się jednocześnie. Ważna jest również cierpliwość i kontrola intensywności ogniska, bo na początku procesu mogą być potrzebne wysokie temperatury, a potem jedynie żarzące się węgielki drzewne, i w końcu tylko ciepło od ścianek kazana aby danie osiągnęło idealną konsystencję.

 

4. WYSTARCZY WYBRAĆ DOBRY PRZEPIS

 

Zawsze jest nieprosto, gdy chodzi o powstanie dokładnego przepisu do dań przyrządzanych w kazanie na ognisku. Naszym zdaniem, nie można napisać idealnego przepisu, który był by dla każdej osoby hitem i nie wymagał poprawek. Wpływa na to wiele parametrów takich jak np. jakość mięsa (głównie na ile tłuste) czy np. intensywność ogniska i inne. Im więcej gotujesz w kazanie na ognisku tym więcej wiesz i bardziej dopracowujesz swoje umiejętności. Uzbeccy mistrzowie gotowania praktycznie większość dań przyrządzają nie mierząc niczego precyzyjnie wagą i biorąc wszystko "na oko". 


Jak zrobić obiad w kazanie dla konkretnej  liczby osób? Z praktyki do zupy zakładamy kilogram mięsa na 5-6 porcji, ale mięso z kością można wziąć 2 kg. Porcja zupy zależy od wody - przyszłego bulionu oraz obecności warzyw (ziemniaków i marchwi). Na jedną porcję zupy zwykle idzie dwie szklanki wody, zakładając, że część wyparuje, 1,5-2 gotowanych średnich ziemniaków i dwa lub trzy kawałki marchwi. Do przygotowania pilawu, zgodnie z klasyczną recepturą, ryż, mięso i marchewkę bierze się mniej więcej w równych proporcjach i nieco mniej cebuli. Na 1 porcję pilawu (plus ewentualnie na dokładkę) trzeba wziąć 70-100g suchego ryżu. Najlepiej samemu określić ilość produktów w zależności od pojemności kazana, ilości gości, wielkości porcji oraz możecie zaplanować zrobić więcej dania,  bo potrawy z ogniska jeszcze lepiej smakują następnego dnia.

 

Ważny moment - dobre jedzenie w kazanie powstaje tylko od używania mięsa i innych produktów dobrej jakości. Składniki muszą być jakościowe i świeże. Nie każdy teraz wie jak smakuje żywność bez sztucznych dodatków, bez hormonów, ale warto nad tym zastanowić! Wybierając produkty ze sprawdzonego sklepu lub prosto od lokalnego rolnika, możemy dokładnie ocenić wygląd czy zapach, poprosić o konkretny kawałek, który według nas jest najlepszej jakości. Tylko wtedy danie z kazana będzie godne gwiazdki.


Właśnie taki balans – składniki, przygotowanie i doświadczenie to podstawa kulinarnych arcydzieł. Niebo w gębie!

 

5. PRZEPISY NA PIERWSZE DANIE W KAZANIE

 

Zupy z kociołka żeliwnego na ognisku – najciekawsza propozycja na rozgrzewający obiad. Zgodzicie się, że to coś więcej niż prosto pyszna i sycąca zupa o lekkim aromacie dyma. Gotowanie zupy na świeżym powietrzu w żeliwnym kociołku nad ogniskiem to prawdziwy rytuał. W rezultacie otrzymujemy danie o wyjatkowej konsystencji i pełne smaku.

 

Tradycyjne zupy gotowane w kociołku: grochówka, węgierska zupa gulaszowa bogracz, zupa rybna. W skład zup wchodzą mięso lub ryby, a także spora ilość warzyw korzeniowych, cebula, ziemniaki, pomidory oraz słodka i ostra papryka. Suszone grzyby, warzywa strączkowe, kiszonki - ogórki, kapusta. Świetne są zupy z kaszą, a ich smak, oprócz warzyw i zbóż, zapewniają zioła, zielenina, dodatek masła lub śmietany. Tak przygotowana zupa smakuje rewelacyjnie – jest gęsta i ma bogaty smak i aromat.


Szurpa - zupa, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kuchni uzbeckiej. Szurpa to zupa, aromatyczna i gęsta, najsmaczniejsza oczywiście z jagnięciną (właściwie opcji jest wiele, można ją zrobić z wołowiny, a nawet kurczaka) i odpowiednią ilością warzyw . No i oczywiście aromat zupy podkreślają przyprawy (kminek, kolendra, papryczka chili) i zioła (kolendra, koper, cebula). Przepisów na tę zupę jest wiele, ale nadal istnieją dwie odmiany, różniące się od siebie sposobem przygotowania. Gotowana szurpa (szurpa kajnatma) - w tej wersji mięso i warzywa gotuje się w bulionie, na małym ogniu. Drugi rodzaj to smażona szurpa (szurpa kowurma) – w tej wersji mięso i warzywa najpierw smaży się w kazanie, a następnie gotuje w bulionie do miękkości. Ta zupa całkowicie zastępuje pierwsze i drugie danie na obiadowym stole. Zupę podajemy ze świeżymi lepioszkami i ziołami.

 

 

6. PRZEPISY NA PILAW W KAZANIE

 

Pilaw (płow) to klasyka kuchni uzbeckiej i ulubione danie uzbeków. Przygotowuje się go zarówno w dni uroczystości (ślub, narodziny dziecka itd.), jak i w dni powszednie. Istnieje wiele przepisów na pilaw. My przedstawimy Państwu najpopularniejsze warianty uzbeckiego pilawu.

 

Stałymi składnikami uzbeckiego pilawu, które odgrywają wiodącą rolę, są ryż, tłuszcz (olej), cebula i marchew. Tradycyjnie do przygotowania pilawu używa się baraniny, ale możemy zamienić ją na wołowinę. Dobry, chociaż i nie oryginalny, będzie pilaw z wieprzowiną czy mięsem drobiowym, można również zrobić pilaw nie zawierający mięsa. Do pilawu bierzemy średnio- lub długoziarnisty ryż, który zawiera mało skrobi i nie sklei się podczas gotowania. Uzbecy zamiast zwykłej pomarańczowej marchewki do pilawu dodają miejscową żółta marchew. Do stałych składników można dodać groch (nut), czosnek, pigwę, suszone owoce (rodzynki, morele) i inne produkty. Ważnym komponentem pilawu są przyprawy. Typowa mieszanka do uzbeckiego pilawu składa się z kuminu (kmin rzymski), berberysu, kolendry, mielonego czarnego i czerwonego pieprzu, strączków czerwonej ostrej papryki.

 

Uzbecki pilaw przygotowuje się w kazanie. Proces gotowania uzbeckiego pilawu składa się z dwóch etapów: przygotowania podstawy pilawu pod nazwą „zirwak” (wstępnie podsmażone mięso z cebulą, marchewką i przyprawami) oraz właściwe gotowanie ryżu. Wszystkie przepisy na uzbecki piław oparte są na mniej więcej tych zasadach, tylko mogą się różnić zestaw składników, kolejność ich przygotowania oraz sposób podania. Ale niezależnie od rodzaju pilawu ugotowany ryż w pilawie powinien być sypki.

 

Sypki ryz w pilawie to i dobrej jakości ryż (nie zawierający połamanych ziaren), i kilkukrotne wypłukanie ryżu oraz namoczenie przed gotowaniem, jak również i proporcja dodawanej wody do ryżu i intensywność ogniska podczas gotowania.

 

Istnieje wiele odmian ryżu, które różnią się od siebie smakiem, zapachem, kształtem ziarna, zawartością skrobi, zdolnością danego ryżu do wchłaniania wody i oleju. Do różnych rodzajów pilawu stosuje się osobne odmiany ryżu. W zależności od odmiany ziaren ryżu proporcje wody i ryżu delikatnie różnią się.


Ile wody należy wlać do ryżu? Biorąc pod uwagę, że część wody ryż wchłania już podczas płukania i namoczenia, część wody (sok z mięsa i warzyw) zawiera zirvak, a część wody wyparuje, to wystarczy dodać objętość wody (najlepiej wrzątku) równą objętości użytego ryżu, czyli 1:1. Warstwa ryżu w kazanie zostanie ledwie pokryta wodą, tzn. 1-3 cm w zależności od odmiany ryżu. W razie potrzeby możemy później dodać trochę wody. 

 

Jak podawać pilaw na stół? Serwowanie potraw to oddzielna część uzbeckiej kultury. Danie główne jest podawane na środek stołu na dużym płaskim ceramicznym półmisku z narodowymi wzorami, który nazywa się lagan. Pilaw dekorują świeżymi ziołami, ziarnami granatu, gotowanym czosnkiem.  Dodatkowo na pilaw (np. podawany na weselu) są wykładane gotowane jajka oraz pokrojona w krązki „kazy” (swojska tłusta kiełbasa z koniny, przypraw, czosnku w naturalnej kiszce). Najpierw ,,smakujemy danie oczami’’, a potem smacznie jemy. Do pilawu tradycyjnie podaje się sałatkę szakarob (aciczuk) z soczystych pomidorów, cienkich krążków cebuli i przypraw. Również do pilawu obowiązkowo podają gorącą herbatę.