Talerz uzbecki "Ornament" 37 cm - tradycyjny okrągły półmisek do serwowania potraw na stół. Każdy prezentowany tu talerz ceramiczny wyszedł spod ręki mistrza ceramicznego rzemiosła. Płaski talerz z lekko uniesionym brzegiem umożliwia wygodne podawanie dań.

 

Talerze z kolekcji "Ornament" wyróżniają się jasną kolorystyką i bogatymi zdobieniami, nawiązaniem do ponadczasowych motywów dalekiego Wschodu. Uważa się, że wyjątkowe wykwintne wzory służą jako talizman, przynoszą szczęście i dobrobyt.

 

Lagan – tak nazywano duży talerz przeznaczony do serwowania potraw w krajach Azji Środkowej. Lagan to znacznie więcej niż tylko duży talerz. Te ręcznie robione naczynie ze wzorem to część kultury i ceremonii! Lagan pełny parującego, roztaczającego aromat dania, przywoływa bliskich na wspólny posiłek. Umieszczony na środku stołu lagan, z którego każdy  sam sobie zgarnia danie główne na swój talerz, daje możliwość delektowania się jedzeniem oraz łączy członków rodziny. 

 

Tradycyjny półmisek lagan służy do serwowania potraw na stół: pilawu i innych pysznych orientalnych dań, na lagan można również umieścić owoce, drobne przekąski lub słodycze, a nawet wykorzystać talerz jako element ozdobny na stole.

 

Tajemnica talerza lagan, którą chce się odgadnąć. Ten talerz posiada charakterystyczny ornament z kwiatów i cienkich ażurowych linii, który cieszy oko. Pokryty np. pilawem, stopniowo ujawnia swój rysunek jedzącym, zmieniając przyjemność gastronomiczną w wizualną. Dlatego każdy gość chce zjeść całe danie, aby zobaczyć, co znajduje się na środku naczynia.

 

Lagan na Wschodzie służy jako symbol gościnności i pysznych uczt. Im bogatszy, im bardziej piękniejszy ma wzór, tym droższy gość dla gospodarzy. I oczywiście ręcznie robiony talerz jest ceniony znacznie wyżej niż naczynia fabryczne.

 

Aspekty uzytkowania: ceramiczne naczynie tego typu nie należy myć w zmywarce, nie powinniśmy również wkładać talerz lagan do piekarnika lub mikrofalówki.

120 zł. z VAT-em

TALERZ UZBECKI "ORNAMENT" 37cm.

SPECYFIKACJA

Średnica: 37 cm.

Materiał: ceramika

Waga: 0,4 kg.