Talerz uzbecki "Atłas" 37 cm - okrągły ceramiczny półmisek idealny do podawania dania głównego. Talerz ręcznie formowany i dekorowany, charakteryzuje się lekko uniesionymi brzegami do góry.

 

Oryginalne wzory na talerzu nawiązują do stylu orientalnego, nadają posiłkom wyjątkowości i zachęcają do jedzenia. Piękna kolorystyka przenosi nas do południowego ogrodu, napełnionego zielenią liści i sokiem dojrzałych owoców.

 

Jak nazywa się uzbeckie naczynie na pilaw? Duże uzbeckie talerze mają swoją specjalną nazwę – lagan. Jeśli zależy nam na stworzeniu przy wspólnym stole ciepłej i gościnnej atmosfery, dodaniu kolorytu i radosnego charakteru uczcie, konieczny jest talerz lagan. Lagan z daniem głównym stawiamy na środku stołu i każdy członek rodziny lub gość sam sobie nakłada.

 

Jak glina stała się ceramiką. Ceramika uzbecka niesie ze sobą potężną historię, która sięga dawnych czasów. Risztan to małe bardzo starożytne miasto na wschodzie Uzbekistanu. Przez Risztan przebiegał Wielki Jedwabny Szlak, co wpłynęło na jego los. Tutaj można było wymieniać jeden towar na drugi, co przyczyniło się do rozwoju różnych branż. Obecność złóż czerwonej gliny stała się czynnikiem sprzyjającym rozwojowi ceramiki. Z pokolenia na pokolenie rzemieślnicy przekazują sekrety swoich umiejętności.

 

Ceramika i tkactwo – tradycyjne rzemiosło w dwóch odsłonach. Początkowo taki wzór geometryczny szczególnie szeroko był stosowany na jedwabnych tkaninach. A użyte jasne kolory są uważane za symbol radości życia. Rozpoznawczym elementem tego wzoru jest rozmyty, niewyraźny kontur, a jest tak dlatego, że wzór na tkaninie nie był drukowany czy malowany, a był tkany z kolorowych nici, barwionych ręcznie wg starożytnej technologii. Mistrz rzemiosła kreśli na naciągniętych nitkach kreski, które tworzą przyszły wzór i wyznacza miejsca na farby. Następnie izoluje poszczególne odcinki nici, zabezpieczając je przed malowaniem. W procesie wielokrotnego barwienia oraz izolowania nici uzyskują pożądany wzór. Później rozpoczyna się ostatni etap procesu czyli ręczne tkanie.

 

Lagan służy nie tylko do wygodnego, ale i efektownego podawania potraw. Na lagan można wyłożyć formując "górkę" najsmaczniejszy uzbecki pilaw lub beszbarmak (danie z baraniny/wołowiny, cebuli i domowego makaronu, pokrojonego w duże romby, które później gotuje się w bulionie). Można również na nim podawać kolorowe warzywa z pikantną zieleniną - fioletową bazylią i zieloną kolendrą.

 

Aspekty uzytkowania: ceramiczne naczynie tego typu nie należy myć w zmywarce, nie powinniśmy również wkładać talerz lagan do piekarnika lub mikrofalówki.

120 zł. z VAT-em

TALERZ UZBECKI "ATŁAS" 37cm.

SPECYFIKACJA

Średnica

37 cm.

Materiał

ceramika

Waga

-- kg.

DLACZEGO MY
INFORMACJE

JAKOŚĆ
Nasze artykuły to produkty z najwyższej półki wyposażone we wszystko co niezbędne w dążeniu ku najpyszniejszym smakom.

 

DOŚWIADCZENIE
Każdy z producentów od lat zajmuje się stworzeniem wysokiej klasy wyrobów przez stosowanie najlepszych surowców oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii. 

 

ESTETYKA
Oferowane przez nas urządzenia wyróżnia synteza trwałości oraz piękna.

 

NA CO DZIEŃ
Proponowane Państwu towary są fascynujące i funkcjonalne. Z nami piknik trwa non-stop przez cały rok bez względu na porę roku.

GWARANCJA
Okres gwarancji na przedstawione produkty wynosi od 12 miesięcy.

 

ZNIŻKI
Cenimy naszych klientów, szczególnie stałych. Dlatego proponujemy skumulowane rabaty, a do tego unikalne ceny towarów w momencie sezonowej wyprzedaży.

 

DOSTAWA
Zamówienia są wysyłane po 100% przedpłacie lub za pobraniem. Koszt dostarczania zależy od odległości i wagi zamówienia.

 

ODBIÓR WŁASNY
Przyjdź, wybierz, zapłać (gotówką lub kartą) i odbierz z naszego głównego magazynu w Warszawie.