Pokrywa na żar – to kamień, który służy do odcięcia nadmiernego żaru od pieczonych potraw w piecu tandoor. Kamień jest wykonany z gliny szamotowej i ma metalowe okucie.

 

Jest to bardzo przydatny dodatek do pieca tandoor, ponieważ jego użycie również wydłuża czas utrzymywania ciepła w tandoor, dzięki czemu można dłużej gotować. To urządzenie docenią wszyscy użytkownicy pieców tandoor.

 

Zasada działania: jak zwykle umieszczamy drewno w piecu tandoor i rozpalamy, otrzymujemy dużą ilość węgli i rozpalony na czerwono ruszt paleniskowy. Wcześniej musieliśmy usuwąć wszystkie (lub prawie wszystkie) węgle. Teraz wystarczy wyrównać warstwę węgli nad rusztem paleniskowym (grubość 1-2 cm), a następnie za pomocą pogrzebacza podważamy kamień, opuszczamy go w piec tandoor i kładziemy bezpośrednio na węgle. Dzięki kamieniu odcinającemu żar jedzenie, które znajduje się w dolnej części, nie spali się od rozgrzanych węgli.

 

Czas przygotowania potraw przy pierwszej zakładce wynosi 10-13 minut, druga zakładka - 15 minut, trzecia - 20 minut. (Ilość zakładek i czas gotowania zależy od modelu pieca tandoor i rodzaju gotowanego dania.) Następnie, kiedy żar zacznie się zmniejszać usuwamy kamień - dzięki temu węgle lekko się rozchodzą, co dodaje możliwość kolejnych zakładek. Będziemy regulować ciąg, jak poprzednio, za pomocą małej pokrywy i dmuchawy.

170 zł. z VAT-em

POKRYWA NA ŻAR 32cm.

SPECYFIKACJA

Średnica: 32 cm.

Grubość: 3 cm.

Waga: 5,2 kg.

 

DO MODELI

✓ pasuje do pieców tandoor o średnicy wewn. szyi większej niż 32 cm.