PIELĘGNACJA LNU: PRANIE, SUSZENIE, ŚRODKI

Z artykułu dowiesz się m.in.: jak prać len? jak suszyć len? jak prasować len? jakie środki do prania lnu zalecane?

 

Aby zakupiony produkt przynosił radość i służył przez długi czas, należy przestrzegać zaleceń podanych w etykiecie. Pragniemy dziś Państwu  przypomnieć kilka najważniejszych zasad:

 

PRANIE LNU

 

  • do 95°С – tkaniny obrusowe, serwetki, ręczniki – lniane, lniano-bawełniane – białe, ze wzorem utkane z nici o różnych kolorach.
  • do 40°С – tkaniny obrusowe, serwetki, ręczniki – lniane, lniano-bawełniane – barwione jednolicie, zmiękczane, kolorowe.

 

Obrusy najlepiej prać osobno by mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie pralki, nie były ściśnięte i dobrze się wypłukały. Kolorowe obrusy w jasnych odcieniach należy prać oddzielnie od tych w nasyconych barwach. Białe obrusy należy zawsze prać osobno. Właściwy dobór detergentu, jego ilość, program prania mają kluczowy wpływ na efektywność procesu.

 

Używaj delikatnego cyklu prania, stosuj najniższą możliwą temperaturę wody, wiruj na niskich obrotach ok. 400 obrotów na minutę, żeby uniknąć mocnych zagnieceń. Po zakończeniu cyklu prania najlepiej jak najszybciej wyjąć pranie i wstrząsnąć tkaniny, aby zminimalizować zagniecenia i ułatwić prasowanie. Unikaj wstępnego moczenia kolorowych obrusów, jak również pozostawienie obrusa po praniu mokrym i złożonym.

 

W przypadku odświeżania rzeczy lnianych, które uległy tylko np. lekkiemu zakurzeniu, zdecydowanie zalecane jest pranie ręczne. W trakcie prania ręcznego nie należy przedmiotów lnianych wykręcać lub trzeć, na koniec prania należy tylko delikatnie odcisnąć z wody.

 

Lniane tekstylia po praniu mogą się kurczyć, w granicach normy przy zachowaniu zasad pielęgnacji.

 

ŚRODKI DO PRANIA LNU

 

Do prania tkanin czysto lnianych i lniano-bawełnianych używaj łagodnych środków do prania. Wykluczone jest użycie silnych detergentów i środków zawierających chlor. Nie zaleca się używania do prania środków z enzymami, ponieważ mogą one deformować nić.

 

Zadbaj o prawidłowe dozowanie detergentu. Nadmiar detergentu może skutkować jego pozostaniem na włóknach i to jest główną przyczyną sztywnienia tkanin.

 

Tekstylia z kolorowych tkanin w kontrastowych kolorach najlepiej prać z użyciem detergentów do kolorowych tkanin, które nie zawierają substancji wybielających. Do białych obrusów stosuj środek do białych tkanin. W przypadku mocnych zabrudzeń można stosować wybielacze, ale tylko do tkanin białych. Podczas prania ręcznego detergent należy rozpuścić w wodzie, a nie nakładać bezpośrednio na tkaninę.

 

Do płukania nie używaj płynu zmiękczającego, gdyż jest on dedykowany dla tkanin syntetycznych, a nie naturalnych.

Nigdy nie czyścimy również produktów lnianych chemicznie.

 

SUSZENIE LNU

 

Unikaj suszenia w suszarce bębnowej, żeby nie osłabiać włókien lnianych. Preferowane jest schnięcie naturalne w pozycji pionowej. Obrus po wyjęciu z pralki należy lekko wstrząsnąć przed powieszeniem, by przyjął odpowiedni kształt.

 

Najlepiej suszyć len na świeżym powietrzu, gdzie mamy swobodną cyrkulację powietrza – np. na balkonowym sznurku lub rozłożyć na suszarce. Nie wystawiaj prania bezpośrednio na słońcu. Jeśli jednak chcemy suszyć obrus w łazience, nie zostawiajmy go na długo, jeśli nie ma tam dobrej wentylacji.

 

Wyrobów lnianych, aby łatwo się prasowały nie należy przesuszać. Len bardzo szybko schnie. Trzeba pamiętać o tym, aby w odpowiednim czasie zdjąć, kiedy jest jeszcze lekko wilgotny.

 

PRASOWANIE LNU

 

Specyfiką lnianych tkanin jest to, że podczas prania włókna odkształcają się i kiedy wysychają mogą tworzyć fałdy. Jeszcze wilgotny materiał zalecane delikatnie powyciągać we właściwych kierunkach, dzięki temu włókna odzyskają wtedy pierwotną strukturę po praniu i suszeniu.

 

Zaleca się rozpocząć prasowanie, kiedy produkty lniane lub lniano-bawełniane są lekko wilgotne, wtedy łatwiej jest wygładzić wszelkie zagniecenia. Jeśli tkanina zdążyła już wyschnąć, to można ją spryskać odrobiną wody.

 

Najlepiej prasować od lewej strony w temperaturze nie przekraczającej 150°C z użyciem pary w trakcie prasowania. Aby mieć pewność bezpiecznego prasowania, można to robić przez ściereczkę. Etykieta na opakowaniu produktu zawiera informacje o właściwej temperaturze żelazka.

 

Podsumowując, tak jak każdy tkany materiał, tkaniny lniane i półlniane mają swoje charakterystyczne cechy, które należy wziąć pod uwagę.

 

Właściwe podejście i przestrzeganie zaleceń na etykietach sprawi, że tekstylia - obrusy, bieżniki, ręczniki - wykonane w całości z lnu, bądź z domieszką bawełny na długo zagoszczą w Państwa domach!