LEPIOSZKI Z PIECA TANDOOR

Lepioszka to rodzaj pieczywa popularnego w Azji. Chleb wypieka się przyklejając placki do ścianek pieca.

 

Wyrabia się go z pszennej mąki, wody, soli i tłuszczu, większość piekarzy dodaje również odrobinę drożdży. Z ciasta formuje się placek. Środek lepioszki dziurawi się specjalnym stemplem, aby w tym miejscu nie wyrosła. Ciekicz (ciakicz)- to stempel z długimi kolcami, służący do odciskania wzoru, niosącego pewne znaczenie, na przykład symbol słońca, kwiat.

 

Koniecznie przeczytajcie artykuł na naszym blogu, z którego dowiecie się kilku ciekawostek o tradycyjnych lepioszkach: Oryginalne uzbeckie lepioszki.

 

Jak upiec w piecu tandoor lepioszki o charakterystycznym smaku, aromacie oraz kształcie tradycyjnych lepioszek, a nie tylko uzyskać placek chlebowy? Istnieją przepisy na lepioszki zarówno na zakwasie, jak i na drożdżach, warianty z dodatkiem do ciasta śmietanki, smalcu lub nawet szkwarek. Sprawdźcie nasz przepis na domowe lepioszki Patyr z pieca tandoor!

 

Składniki:

  • Olej słonecznikowy - 40 g
  • Woda – 150 g
  • Kefir - 90 g
  • Mąka (typ 550) – 400 g 
  • Sól – 6g (1 płaska łyżeczka)
  • Świeże drożdże – 10 g
  • Sezam do posypania (można zamienić na ulubione ziarna lub przygotować bez dodatków)

 

Z podanego przepisu otrzymamy 4 lepioszki średniego rozmiaru.

 

Kefir połączyć z ciepłą wodą, dodać pokruszone drożdże. Wymieszać do momentu rozpuszczenia się drożdży. Następnie dodać sól, mąkę i zagnieść ciasto. Pod koniec wyrabiania stopniowo dodajemy olej, aby cały został wchłonięty przez pozostałe składniki.

 

Ciasto uformować w kulkę, włożyć do pojemnika, przykryć i pozostawić na 30 minut. Teraz czas na pierwsze zagniatanie metodą "stretch and fold" – „rozciągnij-złóż”. Złóżymy ciasto 4 razy, jak pokazano tutaj. Aby to zrobić, połóż ciasto na blacie, trochę rozpłaszcz je w czworokąt, teraz bierzemy jedną stronę, wyciągamy ją nieco do góry i zginamy rozciągnięty płat w kierunku środka. Tak samo zrobić z pozostałymi bokami. Następnie obrócimy ciasto szwem w dół i poklepując dłońmi po bokach ciasta, nadajemy mu kształt kuli. Wkładamy ponownie do miski i zostawiamy na kolejne 30 minut. Po tym powtarzamy procedurę składania drugi raz. Ciasto wkładamy z powrotem do pojemnika, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny. Сzas zależy od temperatury w pomieszczeniu.

 

Po upływie tego czasu wyrośnięte ciasto delikatnie ugniatając można sformować w kształcie „kiełbasy” i podzielić na 4 równe kawałki. Każdy kawałek trzeba uformować w kulkę, w tym celu należy obracając kawałek ciasta podciągać boczne strony od góry pod spód, jakby naciągając górną powierzchnię kulki. Następnie kładziemy kulkę i przyciskając jedną stronę kulki ręką do blatu toczymy ją aby wyciągnąć jeden koniec i uformować z części kulki grubą wić - przyszły środek lepioszki. Na blacie układamy kulki wicią w dół, każdą lekko spłaszczamy dłonią. Trzeba zostawiać przestrzeń pomiędzy kulkami. Tak przygotowane kulki przykryć kilkoma warstwami ręczników kuchennych i zostawić do ponownego wyrośnięcia na 30-40minut.

 

Gdy kulki wyrosną formujemy lepioszki z pogrubioną krawędzią i cienkim środkiem.Najpierw środek kulki należy przycisnąć palcami. A potem opuszkami palców przechodzimy wokół krawędzi (tak jakby palce wchodziły pod krawędź lepioszki). Środek każdej lepioszki często nakłuwamy widelcem. Powierzchnię lepioszek posmarujemy kefirem oraz lekko posypujemy sezamem. Lepioszki natychmiast wypiekamy  w piecu tandoor.

 

Do pieczenia lepioszek w piecu tandoor nie jest potrzebna zbyt wysoka temperatura. Można to zrobić po przygotowaniu dania głównego (np. mięsa).


Przed rozpoczęciem pieczenia  należy założyć rękawicę. Jej długi mankiet osłania dłoń i przedramię, chroniąc całą rękę przed rozgrzanym piecem tandoor. Przygotowany placek umieszcza się na okrągłej podkładce (poduszce) odwrotną stroną do góry. Aby placek dobrze przykleił się do ściany pieca, powierzchnia ciasta lekko zwilża się wodą. Piekarz wkłada podkładkę z ciastem przez nieduży otwór i energicznym ruchem przykleja placek do wewnętrznej ściany pieca tandoor. Po ok. 8min pieczywo jest już gotowe.

 

Lepioszki idealnie pasują do pikniku, grillowania. Można je jeść z szaszłykami, świeżymi warzywami, maczać w sosie i po prostu popijać wytrawnym winem.

 

Warto spróbować!