KURCZAK PIECZONY W CAŁOŚCI

Prosty w wykonaniu sposób na pieczonego kurczaka z ziemniakami. Pyszny kurczak z pieca tandoor przypadnie do gustu każdemu!

 

Pieczony kurczak to dość łatwe do przyrządzenia danie na każdą okazję. Naprawdę smacznego kurczaka można uzyskać przestrzegając kilku zasad: kurczaka trzeba szczodrze posypać solą, a temperatura pieczenia powinna wynosić nie mniej niż 230 stopni. 

 

Kolejność przygotowania:

 

Natrzyj kurczaka w środku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Następnie trzeba obficie posolić i popieprzyć całą tuszkę od zewnątrz. Należy to zrobić od góry, jakby padał deszcz. W ten sposób sól rozprowadza się równomiernie na powierzchni kurczaka. Pomoże to mięsu drobiowemu zachować soczystość w środku, przyczyni się do tworzenia chrupiącej skórki i wzmocni aromat.

 

Pokrój cytrynę na pół. Włóż połówki cytryny do kurczaka wraz z świeżymi ziołami (3-4 gałązki tymianku, rozmarynu, natki pietruszki). 

 

Umieść kurczaka na stojaku do pieczenia.  Jako dodatek polecamy ziemniaki: ułóż ziemniaki bezpośrednio do miski. Obok kładziemy główkę czosnku (w łusce) i liście laurowe. Podczas pieczenia ziemniaki są nasycone sokami z kurczaka i okazują się niezwykle soczyste i smaczne.

 

Skórka kurczaka okaże się chrupiąca, jeśli w piecu jest wysoka temperatura. Metoda działa, gdy w piecu jest niski poziom wilgotności. Aby nie było dodatkowej pary, przed końcem pieczenia w piecu tandoor należy otworzyć dmuchawę i małą pokrywkę.

 

Po wyjęciu gotowego kurczaka z pieca tandoor nie spiesz się, aby go pokroić. Niech potrawa "odpocznie" przez 15 minut — w tym czasie soki będą równomiernie rozprowadzane wewnątrz ptaka i nie będą wypływać podczas cięcia.

 

Kurczak pieczony w tandoor nie potrzebuje skomplikowanych sosów. Ma już w sobie skoncentrowany mięsny smak i bogaty aromat, który wystarczy tylko podkreślić. Aby to zrobić, podawaj pokrojonego na kawałki kurczaka i ziemniaki z masłem i musztardą.


Ciesz się smakiem!