KEBAB Z BAKŁAŻANEM

Wypróbuj przepis kuchni tureckiej Kebab z Bakłażanem (Patlican Kebabi). Do tego duetu świetnie pasuje również zapiekany ser mozzarella z pomidorami.

 

Tradycyjnie stosuje się jagnięcinę i tłuszcz jagnięcy (kurdiuk), ale będzie to również pyszne z mięsa wołowego. W przypadku użycia chudszego mięsa trzeba dodać kawałek słoniny. Na 1 kg mięsa będziemy potrzebowali około 200-300 g słoniny, 200-300 g cebuli.

 

Przygotowanie mielonego mięsa na kebab wymaga specjalnego podejścia. Mięso przed rozdrabnianiem powinno być dobrze schłodzone, nawet lekko zamrożone. Takie mięso lepiej się kręci i zachowuje więcej soczystości. Piękny kawałek wołowiny razem ze słoniną kroimy i następnie mielimy w maszynce do mięsa o grubych oczkach. Cebulę należy posiekać ostrym nożem w bardzo drobną kostkę i dodać do mielonego mięsa. Farsz doprawiamy solą i pieprzem. Wszystkie inne przyprawy (słodką i ostrą paprykę, kmin rzymski, kolendra) można dobrać do smaku.

 

Całość dokładnie wymieszać aż masa będzie jednolita. Potem należy mielone mięso „wybić”. Aby to zrobić podnosimy masę mięsną od dołu dłońmi, odwracamy i wrzucamy z siłą z powrotem do miski. Powtarzamy kilka razy. Do tego lepiej jest użyć dużej głębokiej miski.

Mięso mielone przyrządzone w ten sposób doskonale zachowuje swój kształt bez dodawania jajek i bułki. Mięso mielone powinno okazać się wystarczająco tłuste i lepkie. Jest to potrzebne do soczystości potrawy i utrzymania mięsa na szpikulcu. Następnie mielone mięso odstawić do lodówki przynajmniej na 1 godzinę.

 

Bakłażany trzeba pokroić w krążki o grubości 2-3 см. i włożyć do miski. Delikatnie oprószyć solą i skropić olejem. Wymieszać i odstawić na 15 min. Używamy najlepiej niewielkich, długich i wąskich bakłażanów, ponieważ wtedy danie będzie wyglądać estetycznie.

 

Z mięsa mielonego formujemy małe płaskie okrągłe kotleciki o średnicy nie większej niż krążek bakłażana. Teraz najpierw na szpikulec trzeba nawlecz bakłażan, potem kotlet, potem bakłażan i lekko dociskamy, ostatnim powinien być krążek bakłażana. Tak przygotowany domowy kebab z bakłażanem wkładamy do rozgrzanego pieca tandoor i pieczemy aż się zrumieni.

 

Warto spróbować!