Kazan uzbecki 80l - duży półkulisty kociołek żeliwny. To niezwykle solidne naczynie do wielkiego gotowania. Duży gar do zadań specjalnych. Kulinarne festiwale, targi odbywające się w plenerze w wielu miastach cieszą się z roku na rok większym zainteresowaniem. Każda taka impreza kusi odwiedzających lokalnymi przysmakami, ale też popularne są dania z innych krajów.

 

  • Dno i ściany: Kazan uzbecki ma zaokrąglone dno, zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz. Wszystkie kazany są wyszlifowane i mają gładką powierzchnię wewnętrzną. Profesjonalni kucharze twierdzą, że prawdziwy pilaf można ugotować tylko w żeliwnym kazanie, który różni się od zwykłych garnków wysoką jakością smażenia i duszenia. Efekt ten tworzą grube ściany oraz specjalny półkulisty kształt naczynia. Ciepło jest rozprowadzane stopniowo i równomiernie, co pozwala dobrze dusić potrawę bez przypalania.

 

  • Uchwyty: Kazan wyposażony jest w cztery naprzeciwległe odlewane żeliwne boczne uchwyty (uszy), co pozwala na stabilne mocowanie go na piecu oraz wygodne przenoszenie.

 

  • Pokrywa: Kazan 80l nie posiada pokrywy.

 

Do każdego kazana żeliwnego dołączamy instrukcję do prawidłowego wypalania i olejowania po zakupie oraz pelęgnacji po każdym uzyciu.

 

Kazan 80l bez pokrywki – dlaczego tak?

 

Z reguły w Uzbekistanie nie używa się pokrywki na kazan. Podczas gotowania zarówno dno, jak i ściany kazana dobrze się rozgrzewają, dlatego uważa się, że efekt pary od pokrywki jest zbędny. W razie potrzeby półkulisty kazan można wygodnie przykryć np. miską ze stali nierdzewnej.

 

Jakie palenisko pod kociołek żeliwny 80-litrowy?

 

Sam kazan to jednak za mało, by w nim gotować. Tak ciężki kazan do ustawienia nad ogniskiem potrzebuje specjalnej podstawki. Najlepiej zamontować kazan 80l na piecu stacjonarnym wykonanym z cegieł ogniotrwałych. Również można zrobić mobilne metalowe palenisko z dnem i nogami. Kazan powinien wchodzić w taki cylindryczny piec minimum na dwie trzeci swojej głębokości, tak aby całe półkuliste dno zostało otoczone płomieniami.

 

Kociołek żeliwny 80l na ile osób?

 

Kociołek żeliwny 80l pozwala nakarmić prawie 70 osób z jednej zakładki żywności. Wydarzenia związane z jedzeniem odwiedza coraz więcej osób, dlatego to doskonała okazja na promocję restauracji. Pokaz przygotowania dania w kazanie na żywym ogniu zapewni mnóstwo wrażeń gościom. A pod koniec procesu degustacja pysznego dania, o którym nie sposób zapomnieć i na które warto wrócić.

 

Pilaw, szurpa, lagman - koronne dania z Uzbekistanu.

 

Kulinarna wizytówka Uzbekistanu – pilaw, którego nazwa w uzbeckim brzmi "palov osh" (pałow osz). Każda litera tego słowa przekazuje informacje o składniku: P - piez - w tłumaczeniu cebula, A - aez - marchewka, L - lahm - mięso, O - olio - tłuszcz, V - vet - sól, O - ob - woda, Sh - shaly - ryż. Zwykle pilaw gotuje specjalna osoba "osh paz" (osz paz), co w języku uzbeckim dosłownie oznacza "osh" – pilaw, "paz" - kucharz.

 

Najsłynniejsze i najbardziej znane zupy uzbeckiej kuchni – szurpa oraz łagman - gęste i treściwe zupy. Zupa szurpa składa się z bulionu z jagnięciny lub wołowiny, do którego dodaje się dużo zieleniny i warzyw. W skład łagmana wchodzi jagnięcina lub wołowina z kością, makaron domowy, świeże zioła, różnorodne warzywa (pomidory, ziemniaki, słodka papryka i inne), a także przyprawy.

 

Jak zadbać o kociołek by przetrwał 100 lat?

 

Przy odpowiedniej pielęgnacji żywotność żeliwnego kazana jest praktycznie nieograniczona. Taki kazan będzie służył przez dziesięciolecia. Czyszczenie dużego kazana żeliwnego jest bardzo proste. Do utrzymania kazana w czystości i usunięcia resztek jedzenia wystarczy ciepła woda, a następnie wytarcie ręcznikiem czy szmatką.

 

Kazan nie boi się zarysowań, dlatego można śmiało używać metalowych akcesoriów. Podczas korzystania z kazana uzbeckiego zalecamy używanie akcesoriów kuchennych ze stali nierdzewnej z drewnianą rączką, ponieważ łyżki cedzakowe szumówki i chochle z tworzywa sztucznego nie wytrzymują wysokich temperatur w kazanie.

KAZAN UZBECKI 80L

1060 zł. z VAT-em

DODATKOWE WYPOSAŻENIE

piec do kazana 8L.piec do kazana 8L.piec do kazana 8L.piec do kazana 8L.piec do kazana 8L.
łyżka cedzakowa szumówka 40cm.łyżka cedzakowa szumówka 40cm.łyżka cedzakowa szumówka 40cm.łyżka cedzakowa szumówka 40cm.łyżka cedzakowa szumówka 40cm.
trójnóg do kazana 8-12L.trójnóg do kazana 8-12L.trójnóg do kazana 8-12L.trójnóg do kazana 8-12L.trójnóg do kazana 8-12L.
podstawa pod kazan 5-12Lpodstawa pod kazan 5-12Lpodstawa pod kazan 5-12Lpodstawa pod kazan 5-12Lpodstawa pod kazan 5-12L

SPECYFIKACJA

Wysokość: 300 mm

Średnica zewnętrzna: 785 mm

Dno: okrągłe

Grubość: 8 mm

Waga: 40 kg

Pojemność: 80l

Materiał: żeliwo

Producent: Davr

 

ZESTAW

✓ kazan żeliwny 80l bez pokrywki