Uzbecki kazan 50L – duży gastronomiczny garnek żeliwny na ognisko. Kazan uzbecki 50L będzie niezastąpiony w kuchniach polowych, na koloniach oraz imprezach masowych na otwartej przestrzeni. Garnek gastronomiczny kazan 50L przyda się podczas przygotowania potraw dla sporej grupy osób. Kazan żeliwny 50L świetnie stanie na wysokości zadania! Tu nie chodzi tylko o ilość porcji, ale też o jakość - przyrządzone w kazanie dania rozbudzą smakowe zmysły wszystkich chętnych.

 

Kazan 50L bez pokrywki – dlaczego tak. Z reguły w Uzbekistanie nie używa się pokrywki na kazan. Podczas gotowania zarówno dno, jak i ściany kazana dobrze się rozgrzewają, dlatego uważa się, że efekt pary od pokrywki jest zbędny. W razie potrzeby półkulisty kazan można wygodnie przykryć np. miską ze stali nierdzewnej. Lepiej mieć kilka misek o różnych średnicach. Mniejsza może przykryć potrawę na dnie, gdy jest gotowana w małych ilościach.

 

Sam kazan to jednak za mało, by w nim gotować. 50-litrowy kazan ma półokrągłe dno, zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz. Tak ciężki kazan do ustawienia nad ogniskiem potrzebuje specjalnej podstawki. Najlepiej zamontować kazan 50 L na piecu stacjonarnym wykonanym z cegieł ogniotrwałych. Można zrobić mobilne metalowe palenisko cylindryczne z dnem i nogami. Kazan powinien wchodzić w piec minimum na dwie trzeci swojej głębokości, tak aby całe półkuliste dno zostało otoczone płomieniami.

 

Duże gary do zadań specjalnych. Kulinarne festiwale, targi oraz jarmarki odbywające się w plenerze w wielu miastach cieszą się z roku na rok większym prestiżem i zainteresowaniem. Każda taka impreza kusi odwiedzających straganami z lokalnymi przysmakami, ale też popularne są dania z innych krajów. Na wydarzenia związane z jedzeniem przyjeżdża coraz więcej osób, dlatego to doskonała okazja na promocję restauracji oraz zdobycie nowych gości. Pokaz przygotowania dania w kazanie na żywym ogniu zapewni mnóstwo wrażeń odwiedzającym. A pod koniec procesu degustacja wyjątkowego dania, o którym nie sposób zapomnieć i na które warto wrócić.

 

Jaką kuchnię wybrać? W dużym garnku możemy przyrządzić popisowe polskie dania z ogniska, takie jak grochówka czy leczo z kiełbasą i warzywami. To właśnie tylko w takim garnku gastronomicznym jak kazan uzbecki 50L ugotujemy i zaprezentujemy ekskluzywne uzbeckie potrawy: pilaw, szurpa, łagman. Kuchnia uzbecka charakteryzuje się wykorzystaniem prostych składników, daje uczucie sytości, dobrze rozgrzewa, smak potraw wzbogacają takie przyprawy jak kmin rzymski, pieprz, kolendra.

 

Koronne dania z Uzbekistanu. Kulinarna wizytówka Uzbekistanu – pilaw, którego nazwa w uzbeckim brzmi "palov osh" (pałow osz). Każda litera tego słowa przekazuje informacje o składniku: P - piez - w tłumaczeniu cebula, A - aez - marchewka, L - lahm - mięso, O - olio - tłuszcz, V - vet - sól, O - ob - woda, Sh - shaly - ryż. Zwykle pilaw gotuje specjalna osoba „osh paz” (osz paz), co w języku uzbeckim dosłownie oznacza „pilawowar” (od wyrazów „osh” – pilaw, „paz” - kucharz).

 

Najsłynniejsze i najbardziej znane zupy uzbeckiej kuchni – szurpa oraz łagman - gęste i treściwe zupy. Zupa szurpa składa się z bulionu z jagnięciny lub wołowiny, do którego dodaje się dużo zieleniny i warzyw. W skład łagmana wchodzi jagnięcina lub wołowina z kością, makaron domowy, świeże zioła, różnorodne warzywa (pomidory, ziemniaki, słodka papryka i inne), a także przyprawy.

 

Jest jeszcze kilka powodów, dla których warto kupić kazan. Przy odpowiedniej pielęgnacji żywotność żeliwnego kazana jest praktycznie nieograniczona. Taki kazan będzie służył przez dziesięciolecia. Czyszczenie dużego kazana żeliwnego jest bardzo proste. Do utrzymania kazana w czystości i usunięcia resztek jedzenia wystarczy ciepła woda, a następnie wytarcie ręcznikiem czy szmatką. Kazan nie boi się zarysowań, dlatego można śmiało używać metalowych akcesoriów.

 

Do każdego kazana zeliwnego dołączamy instrukcję do prawidłowego wypalania i olejowania po zakupie oraz pelęgnacji po każdym uzyciu.

 

Podczas korzystania z kazana uzbeckiego zalecamy używanie akcesoriów kuchennych ze stali nierdzewnej z drewnianą rączką, ponieważ łyżki cedzakowe szumówki i chochle z tworzywa sztucznego nie wytrzymują wysokich temperatur w kazanie.

UZBECKI KAZAN 50L

910 zł. z VAT-em

DODATKOWE WYPOSAŻENIE

łyżka cedzakowa szumówka 47cm.
łyżka wazowa chochla 43cm.
talerz uzbecki Atłas 37cm.
talerz uzbecki Ornament 37cm.

SPECYFIKACJA

Wysokość: 260 mm.

Średnica: 640 mm.

Grubość: 10 mm.

Waga: 29 kg.

Pojemność: 50 l.

Materiał: żeliwo

Pokrywa: nie posiada

Producent: Davr

 

ZESTAW

✓ kazan żeliwny 50L bez pokrywki