JAKI KAZAN AFGAŃSKI LEPIEJ KUPIĆ? 8/10/12/15 L, OPINIE

KAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWAR

Otrzymujemy codziennie od naszych klientów wiele pytań dotyczących wyboru kazanów afgańskich:

 

„Witam. Potrzebuje pomocy w wyborze kazana afgańskiego. Powiedźcie mi, który lepiej wybrać. Wykorzystamy go do robienia różnych potraw na ognisku. Dziękuję."


"Dzień dobry. Marzy mi się zakup kociołka afgańskiego. Trudno mi wybrać pomiędzy 8 a 10 litrami. Kociołek 10l na ile osób?”


„Który kazan afgański jest lepszy? Czarny czy dwukolorowy?” - To najczęstsze pytanie naszych klientów!


„Chcę kupić kazan afgański, skłaniam się ku 15-litrowemu może 20l. Ale nie mogę wybrać, który model M czy SB. Proszę o poradę, który z nich jest lepszy? ”

 

Postanowiliśmy napisać niniejszy artykuł o tym, jak wybrać kociołek afgański i na co zwrócić uwagę. Bazując na naszym doświadczeniu opowiemy, który kazan afgański najbardziej nam się podoba i jest najwygodniejszy w użyciu.

 

Jak wybrać kazan afgański - najłatwiejszy sposób


Najprostszym sposobem jest sprawdzenie jaki macie największy garnek i rzeczywiście używacie. Będzie to optymalna pojemność robocza kazana afgańskiego. Można w nim przygotować zarówno dla rodziny, jak i gości, wykorzystać do dań jednogarnkowych lub przygotować posiłek na kilka dni.


Na przykład, masz największy garnek w rodzinie 6-litrowy. Potrzebujesz więc kazana afgańskiego o roboczej pojemności 6 litrów czyli napełnienie do 2/3 całej pojemności. Zatem biorąc pod uwagę, że producent podaje zawyżoną „objętość afgańską”, należy kupić kazan afgański - model 10 litrów.


Nasza tabela kazan afgański pojemność tabela pomoże Ci szybko porównać ze sobą kociołki i wybrać odpowiednią opcję.

 

Jaką pojemność kazana afgańskiego wybrać – do kuchenki i na ognisko


Jaka objętość afgańskiego kazana nadaje się do użycia zarówno do domu na kuchence, jak i na zewnątrz na ognisku:


Afgański kazan 8 litrów kupić - jest to opcja do użytku domowego i przy ognisku, dla 6-7 osób na raz lub dla 3-osobowej rodziny, jeśli gotujesz jedzenie z zapasem.


Afgański kazan 10 litrów kupić - możesz ugotować 8 porcji jedzenia na 1 raz lub obiad dla 4-osobowej rodziny na 2 posiłki, możesz ugotować w nim galaretę wieprzową lub bogatą zupę na miesie i kościach. Kazan ten nadaje się do gotowania w domu i na świeżym powietrzu.


Afgański kazan 12 litrów kupić - kazan 12-litrowy jest dla tych, dla których 10 litrów to za mało, ale 15 litrów to już za dużo.


Afgański kazan 15 litrów kupić – kazan o pojemności 15 litrów idealnie nadaje się do gotowania na łonie natury, do ugotowania dużej ilości mięsa, do nakarmienia rodziny i dużej grupy gości, czy też na przyrzadzenie obiadu na kilka dni. Opcja 15-20 litrów jest zwykle wybierana, jeśli potrzebna jest duża pojemność robocza.

 

Który kazan afgański jest lepszy – jaki kazan polecamy


Dobrym uniwersalnym wariantem jest kazan afgański 10 litrów. Chociaż na ognisko klienci najczęściej chcą większej objętości i kupują 15 litrów, a nawet 20 litrów. Najpierw kupują kociołek 15-20 litrów gotować na ognisku, a następnie chcą zakupić małą wersję dla domu na płytę,  polecamy wtedy model 8 litrów.


Który kazan afgański ma wygodniejszy kształt i jest lepszy - model SB czy M? W obu modelach zasada działania tego urządzenia jest taka sama. Główna różnica polega na tym, że w szerokim kociołku model M cała użytkowa pojemność znajduje się na dole, natomiast w wyprostowanym kociołku model SB użytkowa pojemność w środkowej części. Kazan afgański SB  jest głębszy, pozwala na wygodniejsze gotowanie i duszenie, czyli spełnia główny cel tego typu naczyń – gotowanie w sosie własnym.


Na co jeszcze zwracamy uwagę:


Kazan afgański SB ma równomierny kształt, co pozwala ustawić go na podstawce na piec tandoor, postawić na ruszt na mangał czy grill, rozmieścić na kuchence czy włożyć w okrągły otwór kuchni na fajerki.


Kocioł afgański SB charakteryzuje się estetycznym wyglądem, w całości pokryty jest farbą żaroodporną. Dzięki czarnej powłoce brud i ślady przypaleń są na nim prawie niewidoczne.

 

Podsumujmy, jak wybrać rozmiar kociołka afgańskiego.


Wielkość kazana afgańskiego (szybkowaru) zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Dlatego wybierając kazan afgański trzeba wziąć pod uwagę:


1.    Ile gotowego dania chcemy otrzymać


Tutaj wszystko jest proste. Za podstawę przyjmujemy liczbę i objętość porcji. Zobacz dane tutaj kazan afgański pojemność tabela


My zakładamy, że maksymalna porcja to 500 ml. Jest to wystarczająco duża porcja dla dorosłego mężczyzny o dobrym apetycie. To, czy to dużo, czy mało, zależy od rodzaju potrawy, oraz czy przygotowana potrawa pełni funkcję głównego dania, czy raczej dodatku.


2.    co planujemy gotować


Wybór wielkości kazana afgańskiego zależy od rodzaju przygotowywanych potraw. Na przykład, gotowanie zup, całych warzyw do sałatki, duszenie drobiu, mięsa i warzyw.


Być może wybierasz kociołek szybkowar do konkretnego zadania – gotowania bulionów mięsnych lub galaretki wieprzowej. Warto wtedy bazować na ilości mięsa, kości oraz wody, której będziesz używać do gotowania. W przypadku potraw "mięso na kości" radzimy wziąć kociołek o 2-4 litry większy.


3.    dopasowanie wielkości kazana afgańskiego do kuchenki/paleniska


Kazan afgański można kupić kazdej pojemności, ale trzeba go ustawić stabilnie na kuchence/palenisku i efektywnie nagrzewać.


Rozmiar kazana afgańskiego (średnicę dna i średnicę najszerszej części) należy dobrać do parametrów palnika/krązków fajerki/stojaka do kociołka. Dno kazana afgańskiego jest płaskie i bez problemu stoi na kuchence (do płyty indukcyjnej potrzebuje adaptera).


Z racji materiału, który tworzy dno i ścianki, kazan afgański jest dość ciężki. Na przykład, kazan afgański 20 litrów waży 6 kg. Po dodaniu produktów i wody staje się jeszcze cięższy. Oczywiście, że kazany afgańskie o mniejszej pojemności ważą mniej.

 

 

Aktualne ceny kazanów afgańskich znajdziesz w katalogu www.kazan-tandoor.eu

 

Chcesz zobaczyć piece do kazanów www.kazan-tandoor.eu