Po co jest pokrywa do grilla? Pokrywa jest głównym sekretem grilla, dzięki czemu potrawy są przyrządzane ze wszystkich stron jednocześnie: od dołu opiekane żarem z węgli, od góry i ze stron - gorącym powietrzem przy zamkniętej pokrywie.
Jaki grill lepszy z pokrywą czy bez? Decyzja o grillowaniu z zamkniętą czy otwartą pokrywą zależy od indywidualnych preferencji. Pokrywa daje mozliwość maksymalnie wykorzystać potencjał mangała bbq grilla.
Jak grillować na grillu bez pokrywy? Metoda bezpośrednia, bez pokrywy: grillowanie bezpośrednie odbywa się z otkrytą pokrywą wprost nad rozrzazonymi węglami na szpikulcach lub ruszcie. Metoda ta sprawdzi się przy grillowaniu kiełbas, warzyw czy szaszłyków z kurczaka, wieprzowiny. W trakcie grillowania, aby zapewnić równomierne wypieczenie, ważne jest częste odwracanie potraw na ruszcie czy obracanie szpikulców. Taka metoda jest skuteczna dla dań, które wymagają krótkiego czasu grillowania, zwykle mniej niż 30 minut.
Jak grillować na grillu z pokrywą? Metoda pośrednia, z pokrywą: grillowanie pośrednie odbywa się przy zamkniętej pokrywie. Świetnie sprawdza się podczas grillowania dużego kawałka mięsa, zeberek czy kurczaka w całości. Produkty nabijamy na szpikulce lub wykładamy na ruszcie. Węgiel rozkładamy po bokach, zostawiając w środkowej części pod produktem wolną przestrzeń, gdzie można umieścić np. tackę aluminiową z wodą, sokiem czy piwem, aby dodać aromatu potrawie. Tacka zbiera spływający tłuszcz i soki z mięsa, zapobiegając tym samym tworzeniu się niezdrowych dymów i płomieni. Czas grillowania taką metodą zależy od od wagi i wielkości produktów, które chcemy upiec, oraz od naszych upodobań. Metoda ta daje pewność, że nasza potrawa jest dopieczona w środku, ale nie przypalona z zewnątrz.
Ważne! Po ułożeniu produktów na ruszcie – odrazu przykryj pokrywkę. Potem podczas pieczenia należy przestrzegać prostej zasady: otwierać pokrywę grilla tak rzadko, jak to możliwe. Chodzi o to, że po otwarciu pokrywy gorące powietrze ucieka, a temperatura wewnątrz grilla spada, co wpływa na usmażenie i smak potrawy.
Jeśli gotowanie zajmuje mniej niż 20-25 minut, użyj bezpośredniej metody; w przeciwnym razie użyj pośredniej metody.
Jak grillować na grillu „pół na pół”? Metoda 50/50 - połączenie obu metod: świetnie sprawdzi się podczas grillowania średniej wielkości surowca. Składa się z najpierw krótkiego przypiekania potrawy, a następnie - wolniejszego dopiekania.
Wędzenie na grillu: Wędzenie odbywa się w niskiej temperaturze przy zamkniętej pokrywie i zwykle przez dłuższy czas. Dlatego do wędzenia w większości przypadków stosuje się pośrednią metodę gotowania. Do wędzenia na grillu potrzebne będą zrębki. Najczęstsze rodzaje zrębków to dąb, olcha, wiśnia i jabłoń. Wybór zrębków to kwestia gustu. Rezultatem bedzie delikatna potrawa o smaku dymu.
Dzięki różnym sposobom grillowania przygotujecie nie tylko bardzo bogaty pyszny zestaw grillowy dla gości, ale także wniesiecie fascynujący, oryginalny moment do procesu serwowania jedzenia. Najpierw poczęstujcie wszystkich szybkimi potrawami przygotowanymi bezpośrednio na węglach, a następnie zaproponujcie danie główne barbecue, które opiekało sie pod przykryciem.
Kiedy przygotujecie Państwo coś na grillu z pokrywą dwa, trzy razy, to "poczujecie" jak wszystko działa. W trakcie użytkowania zostaną ujawnione bardziej subtelne punkty, które w taki czy inny sposób wpływają na smak różnych potraw. I zrozumiecie zalety posiadania grilla z pokrywą, jakby mieli dwa różnych grilli (z pokrywą i bez pokrywy).