PIEC TANDOOR „ATAMAN”- SZCZEGÓŁOWY OPIS

Grille i wędzarnie już dawno weszły do naszego codziennego życia. Czy można jeszcze czymś zaskoczyć wyrafinowanych koneserów gotowania na świeżym powietrzu? Wydaje nam się – że tak!

 

Prezentujemy Państwu legendę Wschodu przeniesioną do współczesnych realiów, zmienioną dla wygody użytkowania – piec tandoor firmy Amfora. 

 

Marka Amfora to niekwestionowany lider w produkcji pieców tandoor i akcesoriów. Producent ten jako pierwszy stworzył i spopularyzował piece tandoor w takiej postaci, w jakiej są obecne na rynku. W tym czasie udało mu się podbić nie tylko rynek rosyjski, ale też europejski i innych krajów.

 

Jeśli więc zapytacie nas, jaki piec tandoor polecacie, to odpowiemy, że pece tandoor marki Amfora. A jaki model? Szczególnie polecamy piec tandoor o najbogatszym wyposażeniu, czyli piec tandoor ATAMAN. To jeden z bestsellerów w naszym sklepie. Naszymi spostrzeżeniami i wnioskami na temat użyteczności urządzenia chcemy podzielić się z Wami.

SPECYFIKACJA:

Wysokość ogólna ..................................... 107 cm.

Wysokość bez pokrywy ........................ 78 cm.

Średnica zewnętrzna ............................. 61 cm.

Średnica wewn. szyi ................................ 34 cm.

Grubość ścianki .......................................... 5 cm.

Waga .................................................................. 145 kg.

Piec tandoor jest dostarczany do klienta na palecie. Jest starannie owinięty w kilka warstw grubej folii bąbelkowej i przymocowany pionowo do palety. Poszczególne części pieca tandoor - pokrywa, mała pokrywka, klapa dmuchawy - zostały dodatkowo zabezpieczone folią bąbelkową. Akcesoria są również bezpiecznie zapakowane,  dzięki czemu cały zestaw doskonale znosi transport.

Wyciągnięty z opakowania piec tandoor ATAMAN wygląda imponująco. Elementy kute harmonijnie łączą się z jasnobeżową ceramiką i płaskorzeźbą z ornamentem. Po rozpakowaniu można zobaczyć następujące elementy zawarte w standardowym zestawie: piec tandoor; pokrywa pieca tandoor; mała pokrywka; klapa dmuchawy; żeliwny ruszt paleniskowy; szpikulce kute ręcznie (12 szt.); poprzeczka O dla szpikulców; pogrzebacz i łopatka; instrukcja i karta gwarancyjna.

Piec tandoor w porównaniu do innych grilli nie wymaga do montażu żadnych narzędzi. Pomimo imponującej wagi dwie osoby mogą przenosić go za metalowe pierścienie na obudowie. Pokrywa jest ciężka, ale ma wygodne uchwyty. Mała pokrywka i klapa dmuchawy są w całości ceramiczne, bez elementów metalowych. Klapa dmuchawy jest wsuwana do korpusu poprzez tarcie i fiksuje się specjalnym metalowym haczykiem ze sprężyną.

Piec tandoor powinien być zainstalowany na płaskiej, ognioodpornej podstawie w wystarczającej odległości od ścian. Wysokość płomienia może sięgać czasami 1,5-2 metra. W przypadku przestrzegania przepisów bezpieczeństwa tandoor nie stanowi zagrożenia.

W piecu tandoor można przyrządzić wiele pysznych dań, od aromatycznego mięsa po niezrównane placki. Oczywiście, aby uzyskać doskonały wynik  trzeba się przyzwyczaić do gotowania w piecu tandoor. W celu zwiększenia wydajności i wykorzystania pełnego zakresu funkcjonalności pieca tandoor ATAMAN (możliwość przygotować jak największą liczbę i różnorodność potraw) zalecamy zwrócenie uwagi na dodatkowe akcesoria: miska z kolcami (choinka); stojak do drobiu; hak do mięsa; krata rybna; etażerki wielowarstwowe; kamienie do pizzy; zestaw do pieczenia (rękawica i poduszki).

Pierwszy zapłon trzeba wykonać zgodnie z instrukcjami producenta, podnosząc temperaturę tak stopniowo, jak to możliwe. Podczas pierwszego rozpalenia można zaobserwować pojawienie się małych pęknięć deformacyjnych na ścianach pieca tandoor niezbędnych do prawidłowego działania w przyszłości. Eksploatacja pieca tandoor: po rozpaleniu tandoor osiąga żądaną temperaturę w ciągu około godziny. O tym, że piec tandoor jest już przygotowany do podawania do niego produktów, świadczy charakterystyczne znikanie sadzy ze ścian.

Kiedy zaczynasz rozpalać piec tandoor i zdejmujesz dużą i ciężką pokrywę (do 15 kg), pojawia się pytanie: gdzie ją umieścić? Bardzo wygodnie jest mieć pod ręką specjalny stojak. Jest szczególnie niezbędny w zimie, aby nie trzeba było składać gorącej pokrywy na śniegu.

Przydatny będzie również żeliwny garnek, który można włożyć do pieca tandoor, oraz blachy do pieczenia o odpowiedniej średnicy, aby umieścić na wielopoziomowej półce.

Podczas rozgrzewania pieca tandoor do wysokiej temperatury można już korzystać z energii ognia i przygotować danie w żeliwnych naczyniach (patelnia, kociołek garnek,  kazan), które umieszczamy na górze pieca tandoor.

Piec tandoor ATAMAN - podsumowanie.

Model ATAMAN - to uniwersalny piec tandoor. Jest wielofunkcyjny (może pracować jako gril, piec lub wędzarnia), charakteryzuje się wystarczającą pojemnością cieplną, ma estetyczny wygląd. Piec tandoor ATAMAN jest wysoki, ma szerokie gardło, grube ściany, w zestawie 12 szpikulców. Solidny prezent dla rodziny i przyjaciół (szczególnie dla tych, którzy mają wszystko).