lepioszki z pieca tandoor 

Lepioszka to rodzaj pieczywa popularnego w Azji. Chleb wypieka się przyklejając placki do ścianek pieca.

 

Wyrabia się go z pszennej mąki, wody, soli i tłuszczu, większość piekarzy dodaje również odrobinę drożdży. Z ciasta formuje się placek. Środek lepioszki dziurawi się specjalnym stemplem, aby w tym miejscu nie wyrosła.


Ciekicz (ciakicz)- to stempel z długimi kolcami, służący do odciskania wzoru, niosącego pewne znaczenie, na przykład symbol słońca, kwiat.


Przed rozpoczęciem pieczenia  należy założyć rękawicę. Jej długi mankiet osłania dłoń i przedramię, chroniąc całą rękę przed rozgrzanym piecem tandoor. Przygotowany placek umieszcza się na okrągłej podkładce (poduszce) odwrotną stroną do góry. Aby placek dobrze przykleił się do ściany pieca, powierzchnia ciasta zwilża się wodą. Piekarz wkłada podkładkę z ciastem przez nieduży otwór i energicznym ruchem przykleja placek do wewnętrznej ściany pieca tandoor. Po ok. 8min pieczywo jest już gotowe.

 

Lepioszki idealnie pasują do pikniku, grillowania. Można je jeść z szaszłykami, świeżymi warzywami, maczać w sosie i po prostu popijać wytrawnym winem.

 

Warto spróbować!