JAK DOBRAĆ IDEALNY OBRUS DO STÓŁU?

Większość naszych Klientów nie ma problemu z wyborem optymalnego rozmiaru obrusu, ale część kupujących szuka odpowiedzi na następne pytania:

 

Jaki obrus na stół 90x160 120x80 140x80 180x90 wybrać? Jaki obrus na prostokątny stół, kwadratowy stół, okrągły stół? Ile powinien zwisać obrus?

 

Dlatego w poniższym artykule postaramy się opisać jak dobrać rozmiar obrusu do swojego stołu, jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, żeby zrobić wybór było o wiele szybciej.

 

I ZASADA 

 

Długość zwisu, tak nazywamy luźną zwisającą część obrusu, powinna być dopasowana do rozmiaru stołu, ale także powinna być zgodna z okazją pod względem efektu estetycznego oraz funkcjonalności.

 

- Obrus, którym chcemy ozdobić stół w salonie i przy którym nie planujemy często zasiadać - możemy dodać zwis ok. 25-40 cm. Obrusy żakardowe mają na krawędziach oryginalne wzory i stonowania barw, dlatego większy zwis będzie prezentował się najlepiej.

 

- Jeśli obrus jest przeznaczony na stół przy którym codziennie zasiadamy - idealnie gdy obrus opada z blatu na ok. 20 cm i kończy się jeszcze przed kolanami osoby siedzącej na krześle. Długość zwisu obrusu nie powinna być mniejsza niż 15 cm.

 

- Obrus do nakrycia uroczystego stołu - preferowany jest zwis o długości ok. 30 cm, gdzie brzeg obrusa delikatnie dotyka siedziska krzesła. Dłuższy będzie niepraktyczny, gościom może być niewygodnie.

 

- Obrus jako dekoracja stołu w formie bufetu - zwis ok. 10 cm od podłogi. Zwykle stół z przekąskami pokryty jest długim obrusem, który zasłania nogi stołu. Ze względu na swój charakter bezpośrednio przy takim stole nie przewiduje się miejsc siedzących.

 

Biorąc pod uwagę, że wysokość stołów dostępnych obecnie na rynku waha się między ok. 74 cm - 80 cm, a wysokość krzeseł (siedziska) ok. 43 - 49 cm, warto samemu wyznaczyć najbardziej odpowiednią długość zwisu, aby uniknąć obrusu, który np. będzie fałdami zbierał się na siedzisku krzesła.

 

W tym celu należy sprawdzić odległość siedziska krzesła wsuniętego pod stół do górnej krawędzi blatu, potem usiąść przy stole, wsuwając kolana pod blat, i sprawdzić odległość naszych kolan do górnej krawędzi blatu. Aby przetestować, można położyć na blacie stołu np. ręcznik, przesuwać go niżej lub wyżej od krawędzi i zobaczyć, ile tkanina powinna opadać ze stołu.

 

II ZASADA

 

Zaczynamy od dokładnych pomiarów blatu swojego stołu.  Następnie do każdej zmierzonej wielkości dodajemy podwójną wartość zaplanowanego zwisu. Trzymamy się następujących zasad:

 

stół prostokątny - dodajemy podwójną wartość zwisu do dłuższego i krótszego boku;

 

stół kwadratowy - dodajemy podwójną wartość zwisu do długości boku;

 

stół owalny - dodajemy podwójną wartość zwisu do długości i szerokości, zmierzonych w najszerszych punktach;

 

stół okrągły - dodajemy podwójną wartość zwisu do średnicy.

 

Przykład, jak obliczyć rozmiar obrusu:
stół prostokątny o wymiarach 140x90,

zwis 30 cm,

[140 cm + (2x30 cm)] na [90 cm + (2x30 cm)] = 200x150 cm.

 

Jeżeli będzie to obrus na stół rozkładany trzeba uwzględnić dodatkową wstawkę/wstawki oraz formę stołu po rozłożeniu.

 

Prostokątny i kwadratowy to najpopularniejsze kształty obrusów. Najczęściej stosujemy się do klasycznej zasady, kiedy kształt obrusu powtarza kształt blatu, obrus pokrywa cały blat i ma równomierne zwisy. Chociaż możliwe są inne warianty, które coraz częściej spotykane:

 

- po krótszych / dłuższych bokach stołu obrus może zwisać nieco niżej, jeśli goście nie będą tam siedzieli;

 

- możemy położyć obrus w poprzek stołu - dłuższy bok obrusu na krótszy bok stołu - i pozostawić nieprzykryte części stołu po krótszych bokach;

 

- obrus może być położony po skosie na środku stołu, pozostawiając tym samym odkryte rogi stołu;

 

- możemy wykorzystać kwadratowy obrus na okrągły stół. Musimy jednak zwracać uwagę, aby rogi obrusu nie stykały się z podłogą. Wtedy trzeba dopasować rozmiar obrusu zarówno do średnicy blatu, jak i do wysokości stołu: przekątna obrusu powinna być mniejsza niż średnica stołu + jego dwie wysokości.

 

III ZASADA

 

Na to, czy będziemy zadowoleni ze swojego zakupu ma duży wpływ jak obrus zaprezentuje się na stole oraz jak wpasuje się do wystroju naszego wnętrza pod względem koloru i wzoru.

 

Obrusy lniane uszyte z tkanin o wysokiej gramaturze 210-295 g/m² są wytrzymałe, dobrze układają się na blacie, a także przyjemne w dotyku. Obrusy z naturalnych włókien lnu i bawełny warte swojej ceny, wyróżniają się elegancją i nadają salonu czy jadalni dostojnego charakteru.

 

Dopasowanie kolorystyki oraz wzoru obrusu zależy od stylu i barw dominujących w pomieszczeniu i oczywiście od Państwa gustu. Warto przeanalizować styl panujący we wnętrzu i dobrać obrus stanowiący dopełnienie designu.

 

Najlepszy efekt wizualny osiągamy wybierając do neutralnego pokoju wzorzysty obrus, obrus w kilku stonowanych odcieniach.

Natomiast jeśli wprowadzamy obrus do pokoju w którym już dominuje grupa kolorów najlepiej jest dobrać obrus z delikatną teksturą, białym, bezowym tłem w połączeniu np. z pastelowymi akcentami. Obrus biały nowoczesny odnajdzie się w każdej aranżacji.

 

 

Podsumowanie:

Takie dopasowanie obrusu do rozmiaru stołu, stylu wnętrza oraz okazji, w których będziemy go wykorzystywać sprawi, że zakup będzie dla nas najbardziej satysfakcjonujący.

 

Jeśli szukasz wysokiej jakości obrusów – zapraszamy do naszego sklepu z obrusami!