DYNIA FASZEROWANA NA SŁONO I NA SŁODKO

Dynia faszerowana - kolorowe, sycące jesienne danie, skarbnica witamin i minerałów. Sekret przygotowania naszej dyni to zapiekanie w piecu tandoor.

 

Przygotujemy dynie do nadziewania: należy wybrać dynie  niewielkich rozmiarów, po wydrążeniu powinno zostać tylko 1-2 cm grubośсi ścianki i pokrywki (nadmiar miąższu wykroić ze środka i z pokrywki dyni, pokroić i dodac do farszu).

 

Dynia nadziewana mięsem mielonym znakomicie sprawdza się w roli dania głównego. Do farszu dodajemy drobno posiekany czosnek i cebulę, przyprawiamy do smaku. Dynia wychodzi bardzo pikantna i sycąca.

 

Ulubiony wariant deseru - dynia na słodko z bakaliowym nadzieniem. Surowy ryż (lub kaszę jaglaną) dokładnie wymieszać z posiekanymi suszonymi śliwkami, morelami, rodzynkami, pokrojonym jabłkiem, cukrem, solą i korzenną przyprawą. Wypełniamy tym farszem wydrążone dynie, wypełniając około 1/2 dyni,  zalewamy wodą lub mlekiem i na wierzch kładziemy kawałek masła.

 

Przygotowane dynie przykrywamy czapeczkami oraz zawijamy w folię, ustawiamy na kracie  i wstawiamy do rozgrzanego pieca tandoor.

Tak upieczone w całości faszerowane dynie mają pyszne nadzienie i delikatny miąższ. Układamy dynię na talerzu i kroimy na segmenty, dzięki czemu dynia wygląda jak kwiat.

 

Warto spróbować!