DANIA Z KAZANA CZ.1

Zapraszamy do zapoznania się z tradycyjnymi daniami kuchni uzbeckiej. Pomimo skomplikowanych nazw niektórych potraw, są one dość łatwe w przygotowaniu i oparte na znanych nam składnikach.

 

1. Uzbecki pilaw (płow) – jest daniem z wielowiekową historią i specjalną recepturą gotowania. Pilaw składa się z dwóch części: zirvaku (smażonych z przyprawami mięsa, cebuli, marchwi) i ryżu. Najważniejsza przyprawa to kmin rzymski (znany też jako Kumin albo Zira), bez niego nie uzyskasz prawdziwego pilawu.

 

2. Kazan kabob – nasączone przyprawami mięso wraz z całymi ziemniakami z obłędnie chrupiącą skórką. I niech to jest wysokokaloryczne danie, ale nie można się od niego oderwać.

 

3. Basma – może być uważana za prawie dietetyczne danie, które bardzo łatwo przyrządzić. W zimny kazan układamy warstwami mięso i warzywa, a dalej wszystko jest gotowane na parze i we własnych sokach.

 

4. Szurpa (chorba) – to nasycony bulion z jagnięciny (lub wołowiny, drobiu) doprawiony grubo pokrojonymi warzywami i owocami (jabłkiem, pigwą) wraz z ziołami.

 

5. Lagman – ręcznie robiony wyciągnięty makaron, który podaje się z aromatycznym mięsno-warzywnym sosem. Tradycyjnie wykorzystuje się półostra papryka, cebula, rzodkiew, fasolka szparagowa, kapusta pekińska, pędy czosnku oraz uzbeckie zióła.

 

6. Kazan patyr – to lepioszka wypiekana w kazanie. Na środek kładzie się świeże domowe masło, a jeśli zechcemy, to miód lub mleko zagęszczone. Odrywamy kawałek gorącej lepioszki i maczamy… popijamy zieloną herbatą. Nic więcej nie potrzeba! 😋😋😋