OTÁZKA / ODPOVĚĎ


Czy uruchamiasz piec tandoor po raz pierwszy?

Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą Ci zacząć eksploatację twojego pieca tandoor.


  • Przede wszystkim przeczytaj instrukcję obsługi i zasady bezpieczeństwa!

  • Piec tandoor NALEŻY ZAMONTOWAĆ na płaskiej, żaroodpornej powierzchni. Należy pamiętać, że spód pieca tandoor może zostać rozgrzany do wysokich temperatur podczas pracy.

  • Przy pierwszym uruchomieniu pieca tandoor PODNOSIĆ ŻAR w urządzeniu maksymalnie powoli. Zacznij od małej ilości małych wiórów i stopniowo zwiększaj objętość drewna i odpowiednio temperaturę. Stopniowe ogrzewanie zapewni długą żywotność pieca tandoor.

  • Przy pierwszym zapłonie na korpusie pieca tandoor mogą pojawić się WŁOSIANE MIKROPĘKNIĘCIA. I im płynniej rośnie temperatura, tym mikropęknięcia będą mniejsze i bardziej niewidoczne. Nie martw się i nie panikuj - są one niezbędne, aby tandoor rozszerzył się po podgrzaniu, dzięki nim piec tandoor „oddycha”. Pełnią rolę temperaturnych szwów, rozszerzają się, gdy tandoor jest gorący i są prawie niewidoczne dla oka, gdy tandoor ostygnie.

  • Podczas rozpalania pieca tandoor ZAWSZE ZDEJMIJ górną dużą POKRYWĘ i małą POKRYWKĘ (ostrożnie, może spaść), i otwórz DMUCHAWĘ.

Podczas przygotowywania potraw ZAWSZE ZAMYKAJ POKRYWĘ i DMUCHAWĘ.


Piec tandoor jest zaprojektowany w taki sposób, że podczas gotowania musi być zamknięty - tylko wtedy gwarantuje się brak otwartego płomienia i równomierność temperatury. Otwarcie pokrywki zwiększy płomień i temperaturę, więc nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów. Pamiętaj! Jeśli pokrywa jest otwarta, oznacza to, że żywność nie jest gotowana!


  • Zawsze przechowuj drewno do pieca W SUCHYM MIEJSCU. Chociaż wilgotne drewno również będzie się palić, będzie trudniejsze do zapalenia i będzie wytwarzać dużo dymu.

  • Aby zgasić piec tandoor, NIE WOLNO UŻYWAĆ wody - wystarczy, że po zakończeniu gotowania zamknij wszystkie pokrywki i otwory.

  • NIE WOLNO używać wody ani chemii gospodarczej do czyszczenia wnętrza pieca tandoor. Piece tandoor są czyszczone samodzielnie, przy każdym nowym zapłonie stara sadza wypala się, ściany znów stają się białe.

  • ROZPALAJĄC OGIEŃ, gotując na OGNISKU lub GORĄCYM WĘGLU lub dotykając ROZGRZEWANEJ powierzchni - zawsze zachowaj szczególną ostrożność.

W przypadku dotykania gorących części ceramicznych lub powierzchni smażenia, należy używać odpowiedniego sprzętu ochronnego, aby uniknąć poparzenia.


Zawsze używaj żaroodpornych rękawic wykonanych z naturalnych tkanin, a nie z syntetyków.


Zawsze zachowaj ostrożność, kładąc rozgrzane przedmioty na innych powierzchniach.


  • NIGDY NIE ZAPOMNIJ O MOŻLIWOŚCI POŻARU! Nie pozostawiaj zapalonego i otwartego pieca tandoor bez nadzoru.

Pamiętaj, że przy wietrznej pogodzie płomień podczas rozpalania pieca tandoor może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra.


NIE POZOSTAWIAJ dzieci i zwierząt domowych w pobliżu pieca tandoor bez opieki.


Zwróć uwagę na liście, deski lub inne palne materiały w pobliżu używanego pieca tandoor, ponieważ mogą spowodować pożar, jeśli wejdą w kontakt z rozżarzonymi węglami lub iskrami.


NIE PRÓBUJ zapalać ani używać pieca tandoor w pomieszczeniach.


  • PIEC TANDOOR stosowany zgodnie z przeznaczeniem i wymogami bezpieczeństwa jest bardzo bezpieczny i niezawodny, będziesz go używać przez długie lata.

Użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczne użytkowanie PIECA TANDOOR i stałe przestrzeganie ZASAD BEZPIECZEŃSTWA.


ŻYCZYMY PRZYJEMNEGO KORZYSTANIA Z PIECA TANDOOR I STAŁYCH ZWYCIĘSTW KULINARNYCH !!!


Piec tandoor (jak również: tandyr, tandur, tendir, tonir, tanur, tyndyr, dyndyr, nandyr) - gliniany piec w kształcie dzbana używany w regionach Azji Środkowej i Kaukazu. Potrawy przygotowane w piecu mają niepowtarzalny smak i określa się je wspólnym mianem tandoori.


Prezentowane przez nas piece tandoor firmy "Amfora" - to klasyczne, przenośne piece ceramiczne ze stalowymi okuciami, z górnym załadunkiem. Takie piece tandoor służą do przygotowania potraw na świeżym powietrzu i zapewniają autentyczne doznania kulinarne.


budowa sklad struktura pieca tandoor


budowa sklad struktura pieca tandoor


Piece tandoor Amfora są wykonane z wysokiej jakości ceramicznych materiałów ogniotrwałych, są wypalane w temperaturach powyżej 1100 stopni Celsjusza, dla wytrzymałości i piękna są związane stalowymi kutymi taśmami. Pomimo tego, że podczas użytkowania mogą pojawić się włosiane pęknięcia, stalowe kute pierścienie mocno trzymają piec tandoor. Żywotność pieca nie jest ograniczona, przy prawidłowym użytkowaniu będzie służył przez lata i dziesięciolecia.


Firma "Amfora" produkuje swoje piece tandoor od 1998 roku. Producent stworzył i spopularyzował piece tandoor w takiej postaci, w jakiej jest obecne na rynku.


Marka "Amfora" jest liderem w produkcji pieców tandoor i akcesoriów. Piece tandoor z powodzeniem stają się coraz bardziej popularne i są sprzedawane przez wielu dealerów krajowych i zagranicznych.


Waga pieca tandoor. Im większa waga, tym dłużej możesz na nim gotować. Szczególnie ważne w chłodne dni, nie wspominając o zimie. Dlatego im WIĘKSZY jest piec tandoor, tym więcej ciepła gromadzi się w ścianach i wydziela podczas gotowania.


Grubość ściany. Powinien mieć co najmniej 4 cm, najlepiej 5 cm lub więcej.


Objętość wewnętrzna. Większa objętość jest wygodniejsza do dokładania drewna opałowego i używania różnych akcesoriów (wielowarstwowe kraty etażerki, krata dla ryby, hak do mięsa, długie szpikulce do szaszłyków i inne).


Średnica szyi. Większa średnica szyjki jest wygodna do robienia wypieków, układania drewna na opał. Im większa szyja, tym większą średnice kraty etażerki, miski-choinki, żeliwnego kociołka lub patelni można zastosować.


Niezawodny producent. Gwarantuje to jakość materiału, długą żywotność pieca tandoor i akcesoriów, a także komfortowy serwis gwarancyjny.


Piec tandoor należy zamontować na płaskiej, żaroodpornej powierzchni. Należy pamiętać, że spód tandoora może zostać rozgrzany do wysokich temperatur podczas pracy.


Piec tandoor musi być zainstalowany ściśle w pozycji pionowej. Nie instaluj go na zboczach, na pochyłej, nierównej powierzchni ze względu na ryzyko przewracania.


Nie montować pieca tandoor pod niskimi gałęziami drzew oraz nie ustawiaj urządzenia pod jakimkolwiek łatwopalnym zadaszeniem ze względu na ryzyko pożaru. Pamiętaj, że przy wietrznej pogodzie płomień podczas rozpalania może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra oraz mogą wypaść gorące węgielki lub wylecieć gorące iskry.


Zabrania się przemieszczania pieca tandoor podczas użytkowania lub przed całkowitym schłodzeniem!


Piec tandoor to bardzo łatwe w obsłudze urządzenie. Jesteśmy nawet gotowi zapewnić, że już pierwsze danie ugotowane w piecu tandoor będzie Twoim wielkim osiągnięciem. Chociaż obsługa pieca wymaga pewnych umiejętności i trochę praktyki. Zasadniczo musisz śledzić czas, ponieważ w piecu tandoor jedzenie gotuje się znacznie szybciej niż na grillu lub w piekarniku.


Proces przyrządzania potraw w piecu tandoor odbywa się nie na węglach, a za pośrednictwem ciepła emitowanego przez ściany, co pozwala zapewnić szybkość i jednolitość pieczenia oraz maksymalnie zachować soczystość oryginalnego produktu.


Funkcjonalność W piecu tandoor można przyrządzić znacznie większą liczbę różnorodnych potraw niż w innych urządzeniach.


Unikatowość smaku. Piec tandoor zapewnia wyjątkową soczystość przygotowanego produktu. Z powodu szoku termicznego mięso, warzywa i owoce umieszczone w rozgrzanym do prawie 400 °C piecu tandoor zachowują wewnątrz wilgoć, dzięki czemu są soczyste, a nie wysuszone.


Piec tandoor gotuje bez Twojego udziału. Podczas smażenia potraw na grillu konieczne jest ciągłe monitorowanie równomierności zapiekania (np. obracać lub przekładać). W piecu tandoor wystarczy kontrolować tylko czas pieczenia. Ponadto potrawy gotują się znacznie szybciej niż na grillu.


Korzystaj z pieca tandoor przez cały rok. Będziesz mógł przygotować swoje kulinarne przysmaki o prawie każdej porze. Warunki pogodowe nie odgrywają tak istotnej roli jak w przypadku grillowania.


Zdrowe jedzenie. Piece tandoor działają na zupełnie innej zasadzie niż grille. W trakcie przygotowania w piecu tandoor potrawy nie mają kontaktu z ogniem i nie tworzą się substancje rakotwórcze.


Design. Oryginalny, niezwykle elegancki i modny piec tandoor odmieni wygląd ogrodu, a także uprzyjemni gotowanie na wolnym powietrzu. Powierzchnia pieców tandoor zdobiona reliefowymi ornamentami i kutymi elementami metalowymi. Dzięki naturalnemu kolorowi piec tandoor pięknie będzie się prezentował wśród zieleni.


Świetny prezent. Piec tandoor zyskuje na popularności i jest najnowszym trendem w kuchni pod chmurką. Niemal każdy z radością gotuje na ogniu, uwielbia soczyste potrawy z żaru i będzie zadowolony z takiego prezentu. A prezent jest niezwykły, oryginalny i pożyteczny!


ZASADY PIERWSZEGO ZAPŁONU (a także – jeśli piec tandoor jest WILGOTNY, jeśli na zewnątrz jest MRÓZ, w przypadku DŁUGIEJ przerwy w użyciu):


1) Wielka pokrywa i mała pokrywka muszą zostać zdjęte, dmuchawa jest wyciągnięta, ruszt paleniskowy jest zamontowany na dnie pieca tandoor.


2) Pierwsza zakładka to nie grube polana drewna opałowego, ale tylko drobne szczapy z suchego drewna, możesz dodać trochę papieru.


3) Podpalamy szczapę i stopniowo je dodając, utrzymujemy mały ogień przez co najmniej 30-40 minut. Naszym celem jest dobre rozgrzanie ścian i dna pieca tandoor, a dopiero potem możesz zacząć stopniowo podnosić płomień do szyi pieca tandoor, zwiększając liczbę i grubość szczapy.


4) Po 30-40 minutach możesz zacząć układać grubsze drewno, starając się ponownie nie dopuścić do gwałtownego wzrostu płomienia powyżej szyi. Ogólnie rzecz biorąc, ta zasada dotyczy nie tylko pierwszego zapłonu, ale każdego – musimy ogrzać piec tandoor, płomień powyżej szyi nie jest wymagany. Dopóki płomień jest duży, nie należy zakładać pokrywy! Można ją założyć, gdy płomień zacznie opadać, aby również się rozgrzała.


5) Piec tandoor najpierw od wewnątrz stanie się czarny, a następnie, gdy będzie wystarczająco rozgrzany, aby rozpocząć gotowanie, stanie się biały, ponieważ sadza wypali się.


6) Z węglami można postępować zgodnie z życzeniem – niektórzy wolą je usunąć przez dmuchawę za pomocą łopatki i pogrzebacza, ale absolutnie dopuszczalne jest również pozostawienie ich do tlenia się w piecu tandoor, umożliwiając w ten sposób utrzymanie ciepła przez dłuższy czas. Wystarczy równomiernie rozprowadzić węgle na dnie, aby nie zakłócać gotowania. Z reguły podczas gotowania nie ma płomienia w piecu tandoor, ponieważ dostęp powietrza jest zablokowany. Następnie zamknij dmuchawę, zawieś szpikulce, hak lub kratę etażerkę z produktami i zamknij pokrywę i małą pokrywkę! Namierz wymagany czas. Otwórz piec tandoor i wyjmij gotowe danie.


Smacznego!


Aby zgasić piec tandoor, NIE WOLNO UŻYWAĆ wody - wystarczy, że po zakończeniu gotowania zamknij wszystkie otwory: dmuchawę, wielką i małą pokrywy. Dzięki grubym ceramicznym ścianom proces ostygnięcia pieca tandoor trwa kilka godzin.


Piece tandoor Amfora są wykonane z ekologicznych materiałów ceramicznych. Z biegiem czasu cechy zewnętrzne produktów nie ulegają pogorszeniu: piece tandoor nie rdzewieją, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur, nie ulegają zniszczeniu z powodu czynników atmosferycznych. PIEC TANDOOR stosowany zgodnie z przeznaczeniem i wymogami bezpieczeństwa jest bardzo bezpieczny i niezawodny, będziesz go używać przez długie lata.


Żywotność pieca tandoor przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń nie jest ograniczona. Jeśli podczas wykorzystania pęknie pokrywka, klapa dmuchawy - wszystko można zamówić osobno.


Drobne pęknięcia. Jeśli początkowo ich nie ma, najprawdopodobniej pojawią się przy pierwszym zapłonie, a następnie dzięki tym pęknięciom piec tandoor "oddycha". Aby były jak najbardziej niepozorne, konieczne jest, aby przy pierwszym rozpaleniu temperatura w tandoor była podnoszona tak płynnie, jak to możliwe.


Zaleca się przechowywanie pieca tandoor w suchym miejscu (w piwnicy, garażu, pod zadaszeniem) lub przykrycie przed obfitymi opadami specjalnie przeznaczonym do tego pokrowcem z materiału, który doskonale chroni urządzenie przed wodą czy też kurzem. Dzięki takiemu zabezpieczeniu piec tandoor będzie zawsze gotowy do użycia.



Możesz go używać o każdej porze roku i we wszystkich warunkach pogodowych.


Tylko pamiętaj o tym, że w temperaturach poniżej 1°C nie można gwałtownie rozgrzać pieca tandoor. Na początku musisz go rozgrzewać powoli i stopniowo. Piece tandoor pod spodem mają podstawę na wysokich nogach i dlatego nie oddają ciepła ziemi.

Materiałem do produkcji pieca tandoor jest dość higroskopijna glina szamotowa.


Piec tandoor pozwala przygotować wiele różnych potraw. Najpopularniejsze to: szaszłyki, pieczony drób (kurczak, indyk, kaczka), pieczone warzywa, ryby, grzyby, ziemniaki, a nawet zapiekana cała noga jagnięca. Przydadzą Ci się odpowiednie akcesoria: szpikulce, miska z kolcami, stojak do drobiu czy hak do mięsa, kraty (etażerki) wielowarstwowe oraz krata rybna. Dzięki nim przygotowanie potraw będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.


Także piec tandoor jest idealny do wypieku aromatycznego pieczywa w postaci pizzy, tortilli. Jest to możliwe, zarówno w tradycyjny sposób na ścianach pieca tandoor – choć wymaga pewnych umiejętności - jak i na specjalnych kamieniach do pieczenia.


W takim piecu również możesz stworzyć doskonałe warunki do wędzenia mięsa i ryb na gorąco. Gotowy produkt jest bardziej aromatyczny i soczysty, ponieważ jest dobrze nasycony dymem i traci minimum wilgoci.


Wykorzystanie kazana (kociołka żeliwnego) znacznie rozszerza możliwości kulinarne pieca tandoor o zrobienie piławu czy ugotowanie zupy gulaszowej. Kazan pełni funkcję dodatkowej powierzchni, która unosi się nad piecem tandoor na specjalnym stojaku. Kiedy na dole rozgrzewamy piec tandoor dla kolejnych dań, na górze możemy już gotować w kazanie.


Po zakończeniu gotowania dań głównych piec tandoor schładza się przez kilka godzin. Resurs ten można wykorzystać do dlugotrwalego pieczenia w niskich temperaturach. Dlatego ustawiamy w piec tandoor jednowarstwową etażerkę z glinianym garnkem, w którym można umieścić ziemniaki z grzybami w śmietanie lub wszelkie inne kombinacje produktów. Piec tandoor delikatnie upiecze to danie przez kilka godzin, wynik będzie po prostu wspaniały.


Możemy wykorzystać do tego celu naczynia wykonane z odpowiednio trwałych materiałów, które będą odporne na działanie wysokiej temperatury: żeliwo, stal nierdzewna, ceramika.


Nie każde z tych wymienionych naczyń będzie nadawało się do pieczenia. Naczynie musi być odpowiednio oznaczone – zawsze zwracajmy na to uwagę!


Wszystko zależy od temperatury wewnątrz pieca tandoor. Jeśli jest tam 250-300°C, jedzenie gotuje się bardzo szybko! Wcześniejsze marynowanie produktów również znacznie przyspiesza proces przygotowania.


Jeżeli w piecu zostały węgle wtedy za kilka minut przed pełną gotowością można otworzyć dmuchawę i małą pokrywkę, pojawi się ciąg, który usunie całą wilgoć, i danie zostanie pokryte apetyczną chrupiącą skórką.


Mięso - dla szaszłyków z wieprzowiny, cielęciny lub jagnięciny wystarczy 15-20 minut, dla całego kurczaka (waga nie większa niż 1,3 kg.) zajmie to 30 minut, natomiast udka z kurczaka będą smażone szybciej: po 20 minutach będą gotowe. Najbardziej marnieje w piecu tandoor noga jagnięca: około 90 minut: jest duża, powinna być dobrze usmażona w środku.


Ryby - ryba piecze się dość szybko, ponieważ mięso jest delikatne: filety rybne powinny być gotowe po 10 minutach, ryba w całości potrzebuje więcej czasu.


Warzywa - zwykle warzywa są gotowe już po 5-10 minutach. Wyjątkiem są tylko ziemniaki potrzebują około 20 minut.


Pieczywo - cienki chleb pita, tortilli, pizza piecze się około 5 minut, czas przygotowania grubego chleba, samsy wynosi około 15 minut. O gotowości świadczy ich złoty kolor i rumiana skorupa na powierzchni. Trzeba uważać na czas pieczenia, ponieważ łatwo wypieki przypalić (przynajmniej za pierwszym razem).


Drewno – najlepiej używać odpowiednio wysuszone TWARDE gatunki drewna; OWOCOWE gatunki nadadzą przyjemny aromat; nie należy grillować na drzewach iglastych, żywica pod wpływem ciepła może być toksyczna.


Węgiel drzewny – węgiel NIE NADAJE SIĘ do rozpalania: pali się bardzo szybko, nie mając czasu na rozgrzanie ścian komory roboczej pieca tandoor.


Brykiety - po ogrzaniu pieca tandoor drewnem opałowym do białych ścian wewnętrznych, na rozżarzonej warstwie węgli można umieścić 1-2-3 kg (w zależności od wielkości pieca tandoor) brykietów z węgla drzewnego (nie węgiel drzewny!). Takie brykiety utrzymują temperaturę do 5 godzin. W ten sposób będziesz miał czas na gotowanie wszystkich planowanych potraw podczas jednego zapłonu!


W tym celu można użyć podpałkę, powinna być ona przeznaczona do zastosowania w grillu, czyli kostkowana (jeśli mamy możliwość wybierzmy tą ekologiczną).


NIE WOLNO UŻYWAĆ podpałek w płynie. Wspomaganie się podpałką płynną, naftą czy benzyną nie tylko może spowodować pożar, ale powstające w wyniku ich spalania substancje mają działanie rakotwórcze. W zamkniętej przestrzeni pieca tandoor gazy mogą się kumulować i wybuchnąć. Ponadto w zamkniętym naczyniu pozostanie nieprzyjemny zapach, który zostanie przekazany produktom.


Przy rozpalaniu pomocna będzie zapalarka z dłuższym elementem zapłonowym, dzięki czemu unikniemy poparzenia.


Usuwanie resztek węgla i popiołu – należy odczekać aż piec tandoor całkowicie ostygnie i za pomocą łopatki i pogrzebacza usunąć przez dmuchawę popiół oraz resztki węgla, które nie uległy spaleniu. W celu ułatwienia czyszczenia, trzeba wyjąć z pieca ruszt paleniskowy.


Samooczyszczanie - przy każdym nowym uruchomieniu pieca tandoor stara sadza wypala się, ściany znów stają się białe i następuje samooczyszczanie. Tłuszcz, który spadł na ściany od wewnątrz, też wypali się przy następnym użyciu. NIE WOLNO używać wody ani chemii gospodarczej do czyszczenia wnętrza pieca tandoor.


Konserwacja - zewnętrzną powierzchnię schłodzonego pieca tandoor można czyścić drobno abrazyjną szczotką oraz sodą. Po kilku latach, w razie potrzeby, można odświeżyć zewnętrzny wygląd pieca i pomalować metalowe części dowolną farbą żaroodporną (do 400°C).


Nawóz w ogrodzie - spopielone resztki po grillowaniu można wykorzystywać w domowym ogródku do nawożenia roślin, które wykazują zapotrzebowanie na potas. Będą to m.in.: Jaśminowiec, Dereń, Bukszpan, Pomidory, Krzewy owocowe.


Surowo zabronione jest stosowanie popiołu jako nawozu do roślin, które są kwasolubne – magnolie, żurawina, iglaki, hortensje czy borówki. Takie działanie może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.


Pamiętaj! W ogrodzie używamy popiołu powstałego tylko po spaleniu naturalnego drewna.


Kompost - popiół nie tylko wzbogaci kompost o składniki odżywcze, ale też przyspieszy proces rozkładu biomasy.


Pakowanie – piece tandoor są pakowane w sposób zapewniający maksymalne bezpieczeństwo podczas transportu z użyciem folii bąbelkowych i kartonu.


Transport - piece tandoor transportuje się w pionie z koniecznym mocowaniem by uniknąć przemieszczania się w czasie przewozu, ładowanie/rozładowanie odbywa się przy pomocy odpowiednich mechanizmów dźwigowych, do przenoszenia trzeba sobie zapewnić pomoc drugiej osoby. Realizacja tych czynności zależy od wagi pieca tandoor.


Przede wszystkim niezbędnym jest zapoznanie się z instrukcją obsługi!


- Zanim przyrządzimy swoje pierwsze danie w kazanie, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować kazan. Świeżo zakupiony kazan jest pokryty cienką warstwą oleju technicznego, który konserwuję i zabezpiecza jego powierzchnie od chwili wyprodukowania do momentu przygotowania do użytku. Musimy pozbyć się konserwacji, wypalić naczynie, potem stworzyć nową nieprzywierającą naturalną powłokę za pomocą oleju jadalnego.

Uwaga, nigdy potem nie czyścimy kazan płynem do mycia naczyń, aby nie zniszczyć jego warstwy ochronnej!


- Nigdy nie wolno chwytać uchwytu ani innej części kazana nieosłoniętą dłonią, aby uniknąć poparzenia! Zawsze należy używać żaroodpornych rękawic wykonanych z naturalnych tkanin, a nie z syntetyków.


- Nie zostawiaj gotowanej żywności w żeliwnym naczyniu do przechowywania. Po skończeniu korzystania z kazana należy poczekać aż sam ostygnie, po czym umyć go wodą. Naczynia żeliwne należy myć tylko ręcznie bez detergentów, myjką lub gąbką. Naczyń nie wolno myć w zmywarce. Osuszony kazan należy zakonserwować dowolnym jadalnym tłuszczem od środka, a także pokrywę z obu stron. Kazan przechowywać w suchym wentylowanym pomieszczeniu. Naczyń, które posiadają pokrywę, nie należy trzymać przykrytych. W zamkniętym naczyniu mogą pojawić się oznaki rdzy.


- Żeliwo jest wrażliwe na różnice temperatur. Rozgrzane żeliwo nie należy zalewać zimną wodą. Spowoduje to szok termiczny, który skutkuje pęknięciem kazana.


- W przypadku niewłaściwego użycia na powierzchni naczyń żeliwnych mogą pojawić się plamy rdzy, ale nie jest to wadą. Można je wyeliminować w następujący sposób: konieczne jest usunięcie całej rdzy metalową gąbką, umyć wodą, osuszyć, a następnie ponownie natłuścić i nagrzać.


Kazan stosowany zgodnie z przeznaczeniem i wymogami bezpieczeństwa jest bardzo bezpieczny i niezawodny, będziesz go używać przez długie lata. Użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczne użytkowanie kazana i stałe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.


ŻYCZYMY PRZYJEMNEGO KORZYSTANIA Z KAZANA I STAŁYCH ZWYCIĘSTW KULINARNYCH!!!


Kazan - jest to tradycyjne naczynie używane od wieków w Azji Środkowej do gotowania na otwartym ogniu. Kazan to cała kultura kulinarna, która obraca się wokół tego starożytnego naczynia. Wielki kazan to symbol gościnności.


Kazan - to metalowe, pojemne, grubościenne naczynie z półkolistym dnem do przyrządzania szerokiej gamy potraw.


Kazany różnią się materiałem użytym do produkcji i grubością ścian, występują w różnych rozmiarach i kształtach.


Kazany tatarskie marki BIOL wykonywane są z naturalnego żeliwa najwyższej jakości. Do produkcji wyrobów żeliwnych firma BIOL stosuje żeliwo szare, szeroko stosowane w produkcji naczyń kuchennych na całym świecie. Patelnie i garnki żeliwne BIOL to są naczynia produkowane z przyjaznego dla środowiska materiału, spełniającego wszelkie wymagania sanitarne i higieniczne, posiadające certyfikat jakości.


Żeliwo jest jednym z najlepszych materiałów służących do wytwarzania naczyń.


Mocne strony żeliwa:

- nie zawiera żadnych obcych dodatków;

- podczas podgrzewania do wysokiej temperatury nie wydziela szkodliwych dla naszego zdrowia substancji chemicznych;

- rozgrzewa się równomiernie i długo trzyma ciepło;

- jest odporne na uszkodzenia i pozwala na stosowanie metalowych przyborów kuchennych;

- nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek;

- w kociołku z żeliwa można dusić, smażyć, piec i gotować;


Odpowiednio konserwowane naczynie żeliwne będzie służyć przez długi czas.


Biol - jest wiodącym ukraińskim producentem, który od 1999 roku zajmuje się produkcją naczyń odlewanych. W 2006 roku poszerzono asortyment produkowanych wyrobów o kazany o pojemności od 10 do 25 litrów. W 2016 roku przeprowadzono certyfikację produkcji i rozpoczęto dostawy do krajów Europy i USA.


Kształt kazana – półkolistość pomaga w równomiernym rozchodzeniu się ciepła: płomień podgrzewa nie tylko dno (jak to ma miejsce w naczyniu z płaskim dnem), a całą powierzchnię. Ale jednocześnie liczy się także tworzywo, z którego wykonany jest kazan. Dzięki temu kociołek żeliwny kazan nagrzewa się szybciej i pozostaje gorący dłużej, co maksymalnie skraca czas gotowania i pozwala zmniejszyć zużycie drewna opalowego.


Wielu z Was szuka podpowiedzi, jaki kociołek żeliwny kazan kupić ze względu na pojemność, by być zadowolonym z wyboru przez długie lata.

Najpierw musimy zdecydować - gdzie będziemy gotować - w domu na kuchence lub na ognisku na świeżym powietrzu (na swojej posesji, w lesie, nad rzeką)? Jeśli kupisz kazan, który zamieszka wyłącznie w kuchni, wybierz objętość nie większą niż 8 litrów. Większy nie rozgrzeje się dobrze - nie będzie wystarczającej mocy standardowych palników, ryzykujemy otrzymać sytuację, gdy spod potrawy zostanie spalony, a góra – niedogotowana. Jeśli wybierzesz kazan z myślą o gotowaniu na ognisku wybór jest praktycznie nieograniczony – możesz wybrać zarówno 8, jak i 22 litry, oraz specjalny piec pod kazan.

Dania w kazanie najczęściej przygotowywane są podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dlatego rozmiar kazana zależy od liczby osób, które chcecie nakarmić.


Wskazówka:

- kazan o pojemności 5l wystarczy dla 5 osób (ten mały kazan sprawdzą się doskonale jak nad ogniem tak i na wszystkich rodzajach kuchenek)

- kazan o pojemności 8l wystarczy dla 10 os. (z tym kazanem na pewno udane będzie każde przyjęcie, wyjazd za miasto czy biwak oraz wypad na ryby)

- kazan o pojemności 12l wystarczy dla 17 os. ( idealnie sprawdzą się w czasie gotowania dla grupy przyjaciół, większej rodziny, na wyjazdach firmowych, ale także na różnego rodzaju obozach i festiwalach).


Z uwagi na to że wielkość porcji dla jednej osoby się różni podajemy przybliżone dane ±2 osoby.


Nie bójmy się kupować większych kazanów.


Po pierwsze - Należy wziąć pod uwagę to, że litraż kazanów podany jest do samego rantu, a rzeczywista pojemność jest mniejsza o około 1,5 litra. Kazan nie wypełnia się do góry, a maksymalnie 2/3.

Po drugie - Do takich potraw jak na przykład piław, zupa rybna ucha, pieczona golonka potrzebujemy naczynia o większej objętości. W większym kazanie możemy przygotować większy asortyment potraw. Pamiętajmy, że podczas przygotowania najbardziej tradycyjnej potrawy czyli piławu, ryż dwu-trzykrotnie zwiększa objętość.

Po trzecie - Jak pokazuje praktyka dania z kazana na tyle smaczne, że ile nie zrobimy - mało! Będziecie zawsze prosić o dokładkę!

I ostatni fakt, dania z kazana bez wątpienia najlepiej smakują na następny dzień po przygotowaniu!


Kazan żeliwny nadaje się do:


- do gotowania na otwartym ogniu: do zawieszania na trójnogu nad paleniskiem, postawienie na przenośnym piecu lub do umieszczania na węglach.

- piekarnika;

- do palnika gazowego;

- modele z płaskim dnem - do każdego typu kuchenek;


Jak wszystkie naczynia metalowe tak i żeliwo nie nadaje się do używania w kuchenkach mikrofalowych.


Na otwartym ogniu:

Konstrukcja, na której kazan jest zainstalowany lub zawieszony, powinna być stabilna, a ponadto powinna umożliwiać kontrolę ogniska.

W piecyku kazan powinien siedzieć na dwóch trzecich swojej głębokości a nawet głębiej, a drewno opałowe powinno leżeć w takiej odległości od dna naczynia, aby kazan dosłownie ze wszystkich stron był objęty językami płomienia, z wyjątkiem pokrywy.


Na kuchence:

Gotować w kazanie można na wszystkich typach kuchenek, tylko powinieneś wybrać model z płaskim dnem.

Zalecane jest korzystanie z kazana o niezbyt dużym rozmiarze dlatego, że energii płomienia standardowych palników nie wystarczy na dobrze rozgrzanie górnej części jego ścian.


Oto zasady wypalania i olejowania przed pierwszym użytkowaniem, które pomogą też w przypadkach, gdy warstwa oleju uległa zniszczeniu lub wystąpiła korozją z powodu długiej przerwy w użyciu.

Co jest potrzebne: ogień, czysta tkanina lub ręcznik papierowy, gęsty olej (najlepiej lniany lub dowolny inny olej jadalny, np.rzepakowy) – niewielka ilość w zależności od rozmiaru kazana, grube rękawice z naturalnego materiału i kilka godzin wolnego czasu. Przydadzą się też gąbka, szczypce oraz pędzel gastronomiczny.

Pamiętaj iż masz zadbać o bezpieczeństwo! Nie wolno pozostawiać rozpalonego paleniska i gorącego sprzętu bez dozoru! Uważaj na oparzenia ogniem, olejem oraz gorącym żeliwem!


UWAŻAJ! Gorące! Należy to zrobić za pomocą grubych rękawic z naturalnego materiału.


Wypalanie

W tym celu doskonale nadaje się metalowy piec uczag. Ten etap wykonujemy na zewnątrz w miejscu dobrze przewietrzanym i oczywiście w bezpiecznej odległości od wszystkiego, co łatwopalne.

Umieść kazan nad ogniskiem i rozgrzewaj na silnym ogniu. Stopniowo kolor ścian kazana wewnątrz zacznie zmieniać się na jaśniejszy, bardziej szary. Tak powstają obszary po wypalonym oleju technicznym. Ten olej po wypaleniu wytworzy dym. Do wypalania krawędzi i uchwytów umieszczamy kazan na piecu pod nachyleniem. Płomień powinien otaczać kazan. Wypalamy też pokrywę z obu stron. W tym celu trzeba ją ułożyć na piec, najpierw z jednej strony, następnie z drugiej.

Poczekaj, aż kolor wyrówna się na całej powierzchni i następnie odstaw kazan z pokrywą i pozwól im ostygnąć.

Nie schładzać wodą!!! W celu wystygnięcia odstawić w bezpieczne i zabezpieczone miejsce.


Po wystygnięciu kazan należy umyć i osuszyć

Na dnie i ścianach kazana zobaczysz sadzę, która z łatwością odchodzi. Należy dokładnie kilkakrotnie umyć wewnętrzną strefę kazana wodą używając gąbki z warstwą do szorowania. Osusz ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Tych samych czynności należy dokonać z pokrywką (z obu stron). Nie wolno używać zadnej chemii!!!


Olejowanie

Nanosimy i rozprowadzamy po całej wewnętrznej powierzchni kazana niewielką ilość oleju, rozcieramy również po uchwytach i krawędzi. Pokrywę smarujemy z obu stron. Można do tego wykorzystać pędzel, szmatę lub ręcznik papierowy umoczony w oleju.

Tak przygotowany kazan umieścimy nad żarem paleniska na średnim ogniu i zaczynamy wypiekać. Pokrywkę wypalamy na kociołku, ale nie przykrywając go szczelnie. Po pojawieniu się lekkiego dymu odstawiamy kazan z pokrywką do wystygnięcia. Jeżeli zauważymy resztki oleju, które spłynęły ze ścian na dno kazana, musimy je usunąć w sposób bezpieczny za pomocą ręcznika papierowego i szczypiec. Po ostygnięciu sprzętu nakładamy kolejną warstwę oleju ustawiamy wszystko na piec.

Nie popełnij błędu - nie przegrzewaj kazan, ponieważ warstwa oleju, którą chcemy utworzyć, zacznie się wypalać. Równie istotnym błedem jest użycie dużej ilości oleju przy wypalaniu. Nie jest to potrzebne - tworzy się wtedy zbyt gruba warstwa powłoki, która ma tendencję do odpryskiwania.

Ogólnie rzecz biorąc, proces ten, gdy pokrywamy kazan olejem i nagrzewamy do dymienia, a następnie pozostawiamy go do ochłodzenia, należy powtórzyć kilka razy (minimum 3) aż dopóki powstająca powłoka nieprzywierająca stanie absolutnie nie lepka.


Teraz kazan jest gotowy do użytkowania!


Szczegółowe instrukcje wideo tego procesu są dostępne pod linkiem:

https://youtu.be/HhPyTWS95hQ

W rzeczywistości kulinarny sekret gotowania większości dań to: szybkie smażenie na początku gotowania na silnym ogniu, następnie duszenie na małym, a w końcu długie marnienie pod przykryciem na gasnącym węglu. Taki proces pozwala produktom "nasycić się" smakiem i aromatem tak bardzo, jak to możliwe.


Reguła gotowania większości dań jest podzielona na etapy:


Krok pierwszy - rozgrzewanie kazana

Ustawiamy pusty kazan nad paleniskiem na średnim ogniu (kazan ma dużą wagę, musimy dobrze rozgrzać tą masę metalu przed rozpoczęciem gotowania).

Zwróć uwagę, że są też takie dania, podczas gotowania których produkty nie są umieszczane w rozgrzanym, ale w absolutnie zimnym kazanie. W takim przypadku na dno zimnego kazana należy dodać oleju lub smalcu. Celem zabezpieczenia przed przypaleniem na dno można położyć kawał tłustej wieprzowiny lub wyłożyć liśćmi kapusty. Po tym wkładamy inne składniki.


Krok drugi – dodawanie tłuszczu

Wlać olej lub włożyc smalec, pozwolić mu się dobrze rozgrzać. Nie wolno go spalić, należy doprowadzić do lekkiego dymienia. Lyzką cedzakową rozprowadzamy tłuść po ścianom wewnętrznym kazana.

W tym celu można też użyć podgardla, bardzo tłustego boczku lub słoniny. Słoninę wytapiamy do momentu, kiedy skwarki będą złote. Gdy skwarki się zrumienią wyjmujemy je łyżką cedzakową.

Poznaj sprawdzony trik, dzięki któremu zrozumiesz, że olej jest wystarczająco gorący: wrzuć do oleju małą obraną cebulę w całości. Niech się usmaży i zmieni kolor na rumiany czerwony ze wszystkich stron – to pokaże, że temperatura jest już odpowiednia, a następnie złap ją łyżką cedzakową i wyrzuć.


Krok trzeci – krótkie smażenie

Zwiększamy ogień pod kociołkiem do maksimum. Na mocno rozgrzany tłuszcz kładziemy mięso i zaczynamy smażenie. Spód się zrumieni natychmiast, przewracamy je na drugą stronę, używając okrągłego kształtu łyżki cedzakowej. Płomień będzie już nieco mniejszy. Mięso trzeba często obracać, bo musi być usmażone ze wszystkich stron, powinno mieć złoty kolor, być pokryte skórką na zewnątrz i bardzo soczyste w środku.

Niektórzy popełniają typowy błąd: wkładają od razu zbyt dużo mięsa do małego kazana lub do kazana, pod którym nie ma wystarczającej mocy płomienia. W takim przypadku kawałki mięsa przedtem jak zdobędą skórkę, zaczną wypuszczać sok!


Krok czwarty – dodawanie przypraw i soli

Teraz jest optymalny czas na dodawanie przypraw. Przyprawy przy kontakcie z gorącym olejem rozpuszczą się, przekażą mu swój smak i aromat. Jeszcze trochę soli i wymieszamy.


Krok piąty – dodanie składników

Po dodaniu po kolei warzyw i innych produktów, zmniejszamy płomień pod kazanem do poziomu poniżej średniego (delikatnie rozgarniamy ognisko pod kociołkiem na boki) i przykrywamy kazan pokrywką.

Natychmiast zacznie się wydzielać dużo soku. Sok spada na gorące dno kazana i odparuje. Opary pozostaną pod szczelnie zamkniętą pokrywką. W ten sposób wewnątrz kazana powstaje gorąca para, która naturalnie krąży w nim.


Krok szósty – duszenie

Teraz poczekajmy. Czas gotowania zależy od ilości i rodzaju produktów w kazanie. Niech ogień będzie bliższy do minimalnego - im spokojniejsze i dłuższe będzie gotowanie produktów, tym delikatniejsze i smaczniejsze one będą.

Warto co jakiś czas otwierać pokrywę, za pomocą łyżki cedzakowej odsuwać składniki od ściany i sprawdzać jaka sytuacja jest na samym dole.


Krok siódmy – danie jest gotowe

Możemy zdjąć kazan z ogniska, odstawić w bezpieczne i zabezpieczone miejsce by dac jeszcze troche (minut 15) daniu domarnieć. Otwórzmy pokrywę (ostrożnie, nie poparz się, strumienie bardzo gorącej pary wydostaną się z kazana!).


Krok ósmy – czyszczenie i konserwacja

Kazan i spód pokrywy najlepiej myć gdy są jeszcze ciepłe, zaraz po użytkowaniu. Do mycia używamy tylko gorącej wody, gąbki lub druciaka.

Skutecznym środkiem na silne przypalenia lub do zaschniętego kazana jest dodanie do wody sody i sóli.

Po każdym myciu osuszamy naczynie ręczniczkiem papierowym i olejujemy: pokrywamy wnętrze kazana oraz pokrywę niewielką ilością oleju roślinnego.


Kazan jest przygotowany do następnego korzystania. Wkrótce będziemy go potrzebować!


- Dostępne są w wielu rozmiarach. Najmniejszy jest kazan 5L, z kolei większe mają kolejno 8, 12, 15, 18, 22L i większe.

- Kazan umie wszystko: smażyć, dusić, piec, gotować. Kazan żeliwny przygotuje wszystkie dania jednogarnkowe. Kazany żeliwne z powodzeniem mogą być używane do przygotowania pieczonek - ziemniaków z kapustą i kiełbasą długo duszonych w ognisku.

- Kształt kazana – półkolistość pomaga w równomiernym rozchodzeniu się ciepła: płomień podgrzewa nie tylko dno (jak to ma miejsce w naczyniu z płaskim dnem), a całą powierzchnię – objętość produktów nagrzewa się zarówno na dole, jak i na górnych warstwach.

- Kazany mają powłokę naturalną nieprzywierającą. Powłoka powłoce nierówna: powłoka kazana jest bezpieczna dla zdrowia, czy nie jest stworzona z teflonu bądź jego pochodnych.

- Żeliwo ma dobre właściwości termofizyczne. Dlatego kazan żeliwny jest ciężki, ma dobrą zdolność do magazynowania ciepła i natychmiastowego przenoszenia go do produktów.

- Działa na każdego rodzaju kuchenkach (często mają płaskie dno).

- Kazan (jak i garnek wok) dzięki swojej formie potrzebuje mniejszą ilość tłuszczu do smażenia potraw czym jeżeli smażyć taką samą ilość produktów w naczyniu z płaskim dnem. Do tego kilka ruchów okrągła łyżką cedzakową wzdłuż dna i ścian kazana, a wszystkie produkty są odwrócone aby nasza potrawa nie wchłonęła nadmiaru tłuszczu ze dna.

- Kazan nadaje się doskonale do slow cooking (wolne gotowanie). Trend slow-cooking znajduje coraz więcej zwolenników, gruby kazan żeliwny umożliwia bez wysiłku długie gotowanie w niskich temperaturach, powoli nagrzewaje się i długo utrzymuje ciepło. Co za tym idzie - uzyskujemy mniejszą stratę składników odżywczych podczas gotowania.

- Dzięki swojemu półkolistemu kształtu - poszerzającą się ku górze misę - kazan ma więlką powierzchnią parowania. Ta osobliwość pozwala szybciej odparować wilgoć z produktów przy smażeniu lub przy zakrytej pokrywie para dostojnie krąży w naczyniu w trakcie duszenia.

- Kazany żeliwne będą służyły przez lata - można wręcz powiedzieć, że są niezniszczalne przy właściwym wykorzystaniu.


W kazanie gotowano od dawnych czasów, gotowanie w kazanie jest łatwe, choć wymaga trochę praktyki, kazan sprawia, że jedzenie jest szczególnie smaczne!


- Kazan jest funkcjonalnym naczyniem, bo łączy w sobie zalety garnka i głębokiej patelni.

- Podczas gotowania w zwykłej patelni nie będzie można osiągnąć takiego efektu jak w kazanie.

- Kazan daje możliwość przyrządzania dań i wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu.

- Organizujesz imprezę i chcesz zaskoczyć znajomych? Bez odpowiednich urządzeń nie osiągniesz jednak sukcesu! Na szczęście możesz sobie sprawić nasz genialny zestaw: piec uczag + kazan żeliwny

- Kazany to naczynia trwałe, niezniszczalne i mają niepowtarzalny wygląd.

- Kazan to wspaniały prezent dla fana grillowania. Kazany żeliwne spotykają się z coraz większym uznaniem wśród polskich konsumentów, więc taki prezent przyda się każdemu wielbicielu przygotowania pysznych potraw na ruszcie.


Uczag marki Kukmara to jest przenośny piec do kociołka żeliwnego (kazana). Piec uczag został zaprojektowany dla zwolenników gotowania na otwartej przestrzeni.

palenisko do kociolka schemat struktura pieca tandoor


Konstrukcja przenośnego pieca uczaga obejmuje:

  • Palenisko – korpus w kształcie cylindra, "ciało" pieca;
  • Drzwiczki paleniskowe - umożliwiają łatwe i wygodne uzupełnianie drewna;
  • Popielnik – wysuwany pojemnik na popiół, "język" pieca;
  • Nóżki zdejmowane - zapewniają wystarczającą stabilnośc i wysokość pieca dla komforta użytkownika;
  • Pogrzebacz - pomoże otworzyć drzwiczki rozgrzanego pieca lub rozgarnąć drewno tak, aby lepiej się spalało;
  • Rączki - do wygodnego przenoszenia z miejsca na miejsce.

Konstrukcja wykonana jest ze stali o grubości 2mm. Dno korpusu pieca ma otwory. Zapewniają one dostęp powietrza od zewnątrz przez popielnik.


Na całym obwodzie paleniska w górnej części korpusu (w modelach bez komina) znajdują się otwory, przez które małymi strumieniami wydobywa się dym z palącego się drewna opałowego i zapewnione jest równomierne nagrzewanie kociołka kazana.


Piec uczag został wykonany z blachy stalowej, co gwarantuje perspektywę długiej eksploatacji. Ze względu na optymalną grubość ścianki (2 mm) wyeliminowano możliwość deformacji ścian pieca.


Zaletą uczaga jest jego mobilność. Łatwo zmieści się w Twoim samochodzie. Nogi uczaga są zdejmowane, montaż i demontaż jest bardzo lekki.


Ponadto dużym plusem jest wszechstronność takiego paleniska: można go stosować na działce, na kempingach, podczas weekendowych wyjazdów "na łono natury". I oczywiście piec będzie przydatny dla miłośników wędkarstwa i polowań! Co może być lepiej, niż przygotowanie jedzenia z połowu lub zdobyczy bezpośrednio na miejscu.


Takie palenisko pozwala na oszczędne (oszczędzanie drewna opałowego), bezpieczne i wygodne (w porównaniu z gotowaniem na ognisku) przygotowanie smacznych potraw.


Rozpalony ogień służyć do przygotowania potraw za pomocą kociołka żeliwnego kazana, do pieczenia kiełbasek na kijach oraz ziemniaków w żarze. Także piec może pełnić rolę źródła ciepła, stylowego sposobu na oświetlenie lub elementu dekoracyjnego w ogrodzie.


Grubość warstwy metalu decyduje nie tylko o wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury, ale także o żywotności produktu. Grube ścianki paleniska z blachy stalowej doskonale akumulują ciepło, oddając je do kociołka lub patelni.


Optymalna grubość ścianki 2 mm. eliminuje możliwość deformacji ścianek paleniska, nawet przy aktywnym użytkowaniu.


Regulacja intensywności ognia to bardzo przydatna opcja. Piec jest wyposażony w drzwiczki i wysuwaną skrzynkę na popiół. Na dnie pieca znajdują się otwory na zsyp popiołu i jednocześnie na doprowadzenie powietrza. Po prostu wysuwając popielnik lub otwierając drzwi, można regulować dopływ powietrza do strefy spalania, a tym samym zwiększać lub zmniejszać intensywność ogrzewania kazana.


Korzystając z paleniska do kociołka, gotowanie w kazanie staje się znacznie łatwiejsze niż nad ogniskiem.


Po pierwsze, półkuliste dno kazana można stabilnie ustawić nad ogniem tylko w otworze o odpowiedniej średnicy.


Po drugie, tylko uczag do kazana zapewnia niezbędny poziom intensywności nagrzewania: ogień rozpala się wewnątrz, ciepło z węgli i płomieni praktycznie w całości trafia dookoła kazana i nie jest zużywane do ogrzewania otoczenia, jak to ma miejsce w przypadku otwartego paleniska. Koncentruje się na powierzchni kazana, równomiernie podgrzewając potrawę.


Po trzecie, proces gotowania jest znacznie szybszy, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia drewna opałowego.


Firma Kukmara - to producent, który ma ponad 70 lat doświadczenia (od 1950 roku) w produkcji naczyń z odlewanego aluminium, naczyń z powłoką nieprzywierającą, artykułów turystycznych i rekreacyjnych. Firma w swoim asortymencie posiada ponad 700 produktów.

W fabryce firmy Kukmara wykorzystywane są tylko sprawdzone i bezpieczne surowce, zaawansowane technologicznie procesy produkcyjne oraz wielopoziomowa kontrola jakości.